Vanilya çiçeği rengi türlerine, olgunluğuna ve coğrafyasına göre değişiklik göstermektedir. Vanilya çiçeği renginin Türkiye’deki yaygın standart kullanımını, Marshall boya kataloğu ortaya atmıştır.

 

Vanilya Çiçeği Rengi

Vanilya çiçeği beyaz renktedir, olgunlaştıkça açık sarı renk alır. Yaygın kullanımını da bu renkten gelir. Vanilya çiçeğinin vanilya elde edilen çubuğu ise başlangıçta koyu yeşil renktedir. Olgunlaştıkça koyulaşır. Kahverengi renkte olan türleri de vardır.

Vanilya çiçeğinin rengi, bize sunduğu vanilyanın tadı gibi tatlıdır. Özellikle ev dekorasyonunda ve duvar renklerinde vanilya çiçeği rengi sık tercih edilmektedir.

Vanilya Çiçeği Renginin Yaygın Kullanım Tonları

1. Marshall Boya Kataloğu

Ülkemizde vanilya çiçeği rengini endüstriyel anlamda kullanan ilk firmalardan biri Marshall’dır. Marshall’ın boya kataloglarına ve renk kataloglarına eklediği vanilya çiçeği rengi şudur:

Bu renk, turuncunun beyazla oldukça kırılmış bir tonudur. Başta mutfak olmak üzere herhangi bir odanın duvarında güvenle kullanılabilir. Marshall kataloğundaki vanilya çiçeği renginin kodu #F1DFD3‘tür. Bu renk kodunu dile getirerek, diğer firmalardan da vanilya çiçeği rengi çıkarmalarını sağlayabilirsiniz.

2. Uluslararası Kullanım

Vanilya çiçeği renginin uluslararası kullanımı ise sarının bir tonudur. Bu tonda çok miktarda beyaz, az miktarda da siyah karıştırılmıştır:

 

İkinci verdiğimiz örnekteki vanilya çiçeği rengi, daha vurgulu ve canlı bir tona sahiptir. Bu rengi duvarlarınızda kullanmak isterseniz, birkaç ton açtırmak isteyebilirsiniz. Ancak bu şekilde de çocuk odasına veya salona uygulanabilir. Uluslararası literatürde vanilya çiçeği rengi olarak geçen bu ton, eşyalar üzerinde de şık durabilir.

Bu rengin kodu: #E3D799

3. Vanilya Rengi

Vanilya çiçeğinden elde edilen sütün rengi ise yoğunluğuna göre değişmektedir. Konsantrasyonu az olan bir vanilya yine mat sarı (hatta beyaz) renkte görünürken, yoğunluğu arttıkça kahverenginin tonlarına kadar uzanır.

Standardize edilmiş vanilya rengi aşağıdaki gibidir:

 

Bu renk, uluslararası kullanım vanilya çiçeği rengindeki ile aynı sarıyı barındırır, ancak birkaç ton daha açıktır.

Renk kodu: #F3E5AB

 

Not: Vanilyalı dondurma, tatlı gibi gıdalar tüketirseniz rengine bakın. Renk tonu ne kadar yoğun ve koyu ise, genellikle o kadar olgun ve lezzetli vanilya çiçeği kullanıldığı anlamına gelir.

Yazar Hakkında

Editör

1 Yorum

  1. Avatar
    Vanilya Çiçeği Rengi Sever

    Güzel bir paylaşım olmuş. Rengin uluslararası kullanım bilgisi de şaşırttı. Elinize sağlık.

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.