1. Buhar İlaçtır!

Sinüziti boşaltmak için en etkili ve etkisi uzun dönemli tedavi buhar (nem) solumaktır. Bu amaçla mis gibi papatyalar ile bir ev tedavisi hazırlayabilirsiniz. Ama öncelikle nem neden önemli ona bakalım:

Nem Çok Önemli

“Islak çamaşırlar kuru havada daha kolay kurur, öyleyse sinüslerim de kuru havada akıverir” diye düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Sinüzitin nedeni sinüs boşluklarında mukus ve iltihap birikmesidir. Mukusun temel üretim amaçlarından biri de burnumuzdan soluduğumuz havayı nemlendirmektir.

Kuru hava solumak, mukus miktarını artırmaktan ve burun-sinüs mukozasını daha da şişirmekten başka bir işe yaramaz. Dolayısıyla sinüziti ve tıkanıklığı iyice artırır. Nem solunduğunda ise dokular savunma pozisyonunu bırakır, kanallarını açar, mukusu inceltir ve sinüziti boşaltıverir.

Mis Gibi Papatya Soluyun

Buhar solumak için bir çaydanlık suyu kaynatarak üzerine eğilebilirsiniz. Ama burada dikkatli olmak gerekir, çünkü altında harlı ateş bulunan kaynar suyun buharı cildinizi yakar. Sırasıyla aşağıdaki adımları uygulayınız:

 • Bir çaydanlık suya yarım avuç papatya kurusu atarak kaynatın (papatyanın yumuşatıcı ve rahatlatıcı etkisi vardır).
 • Kaynayan suyu ağzı geniş bir kaba, mümkünse seramik kaseye boşaltın.
 • Suya birkaç damla biberiye yağı ekleyin. Uyarıcı etkisi vardır.
 • Yine nane yağı, mentol, ökaliptus yağı veya dekonjestan etkili yağlar da damlatabilirsiniz.
 • Suyun üzerine eğilin.
 • Başınızın arkasına bir havlu alın, havlunun kenarları ile buhar kaçmayacak şekilde kasenin çevresini kapatın.
 • Her akşam en az on dakika bu şekilde buhar solumalısınız. Buharın etkisinin azaldığını düşünüyorsanız suyu tekrar kaynatın.

Sinüzit ilk gün boşalmasa bile, ikinci veya üçüncü uygulamada akıverecektir.

Nemlendirici Cihazlar ve Diğer Öneriler

Bulunduğunuz ortamlardaki nem oranını artırmazsanız, kronik vakalarda sinüzit tekrar döner. Bu durum alerjiden muzdarip olan kişilerde sık görülür. Tekrarlayan sinüzitten korunmak için yaşam tarzına dikkat etmelisiniz. Aşağıdakileri göz önünde bulundurunuz:

 • Geceleri odanızda nemlendirici cihazlar çalıştırınız. Özellikle İç Anadolu gibi kuru iklimlerde hayat kurtarır.
 • Alerjiniz varsa, alerjenle temas kesilmediği sürece sinüzitin tekrar etmemesi çok zordur.
 • Sıcak bir duşa girip zaman geçirebilirsiniz.
 • Şakaklarınızın, elmacık kemiklerinizin ve burnunuzun üzerine gelecek şekilde yüzünüze ılık ve nemli bir örtü örtebilirsiniz.
 • Bol bol sıcak sıvı tüketmek, mukusun incelmesini sağlayarak sinüzitin daha kolay boşalmasını sağlar. Acı biber gibi içerisinde kapsaisin bulunan gıdalar da mukus hareketliliğini sağlar.

2. Kapsamlı Masaj Yapın

Kaşlarınızın altına ve burun dibine parmağınızla bastırdığınızda sinüzitin yüzde yol açtığı doluluk hissinin hafiflediğini fark etmişsinizdir. Bu mekanik bir etkidir. Dolu olan sinüslere baskı veya masaj yapınca içlerindeki sıvının yeri bir miktar değişir, veya hacimdeki dalgalanma sayesinde geçici rahatlama sağlanır.

Sinüziti boşaltmak için uygulanacak masajda daha kapsamlı ve teknik bir uygulama gerekiyor. Öncesinde lenf dolaşımına göz atalım ve masajın neden önemli olduğuna bakalım:

Lenf Dolaşımı ve Sinüsler

Vücudumuzda aynı damarlarımız ve kan dolaşımımız gibi, bir de lenf sistemi vardır. Bu sistem hem akyuvarlarımızı ve antikorlarımızı taşıyarak bağışıklık sistemini güçlendirir, hem de dokularımız arasında toplanan sıvıları drene ederek kan dolaşımına taşır.

Örneğin uzun süre ayakta kaldığımızda veya uzun süreli bir yolculuktan sonra ayaklarımızın şişmesinin nedeni, lenf sisteminin işini henüz tamamlamamış olmasıdır. Lenf dolaşımı zamanla ayaklarda biriken sıvıları toplar ve ayak şişmesi sonlanır.

Yüzümüzdeki dört çift sinüs de lenf sistemine bağlıdır. Yani sinüzitin boşalması için sadece burun ve geniz akıntısına bel bağlamamak gerekiyor. Lenf sistemi de işini yapmalı ve boşalmaya katkı sağlamalı.

Masajın Faydası

Sinüslerimizdeki ve yüzümüzün genelindeki lenf dolaşımı üç ana koldan aşağı inmektedir. Birincisi alın ve baş çevresinden kulak arkasına; ikincisi burun çevresinden elmacık kemiği altına, üçüncüsü ise çene çevresinden iner. Her üç kanal da boyundan inerek köprücük kemiklerimizin arkasında birleşir.

Ancak lenf dolaşımında kalp gibi pompa vazifesi gören bir organımız yoktur. Bu kanallardaki hareketlilik kas ve vücut hareketliliğine, bol miktarda su tüketimine ve masaja bağlıdır. Uygun masaj teknikleri ile sinüslerin boşalması oldukça hızlandırılabilir.

Masaj yaparken hem bu hattı hareketlendirerek lenf dolaşımını teşvik etmeli, hem de doğrudan burun ve genize akıntı sağlamalıyız.

Masaj Tekniği

Öncelikle üç parmak ucu ile sağ ve sol köprücük kemiğinizin arkasındaki yumuşak dokuya (göğüs kemiğine yakın bölgede, boyunla birleşen yere) otuz kez hafifçe baskı yapıp yapıp bırakın. Böylece ana düğüm noktasını hareketlendirin. Başınızdaki tüm fazla sıvıların aşağı doğru hareketlenmesi için başlangıç yapmış bulunuyorsunuz.

Sonrasında sırası ile aşağıdakileri uygulayın (tüm adımlar yüzün iki tarafında da simetrik olarak yapılmalıdır):

 • Boynunuzu iki kanattan yukarıdan aşağı (kulak altı ve çene eklemi hizasından aşağı yönde, az önce baskı yapıp bıraktığınız noktaya doğru) süpürme şeklinde masaj yapın.
 • Köprücük kemiği arkasına baskı yapıp bırakın.
 • Elmacık kemiklerinizin altından çenenizin köşesine doğru, oradan da boynunuzdan az önce yaptığınız istikamette süpürme hareketi yapın.
 • Köprücük kemiği arkasına baskı yapıp bırakın.
 • Kaş hattınızdan çene ekleminize doğru süpürün. Burun dibinden, göz çukurunuzun altından ve elmacık kemiği çevresinden çene ekleminize doğru sıyırma hareketi yapın. Alt çene hattınız boyunca ilerleyerek yukarı çıkıp çene ekleminize doğru süpürün.
 • Boyun kanatları boyunca aşağı süpürün.
 • Köprücük kemiği arkasına baskı yapıp bırakın.
 • Alnınızdan kaş hattı boyunca kulak arkasına, oradan da kafatasının alt köşesindeki bölgeden boyna doğru süpürün. Boynunuzdan aşağı süpürün.
 • Köprücük kemiği arkasına baskı yapıp bırakın.
 • Ense kökünden kafatası hattı boyunca boyna doğru süpürün, boyundan aşağı süpürün ve köprücük kemiği arkasına baskı yapıp bırakın.

Yardımcı Teknikler

1: Sağ elinizin baş parmağı ile sağ elmacık kemiğinize alttan bastırarak yukarı ve sağa doğru baskı uygulayın. Eş zamanlı olarak sol elinizle burun köprünüzden kavrayarak burnunuzu sola doğru esnetin. Aynı işlemi ters taraf için de uygulayın.

2: İki kaşın ortasındaki, burun dibindeki tıkanıklığı ve baskı hissini mekanik olarak azaltabilirsiniz. Bir elinizin avuç içini alnınıza yerleştirerek alnınıza sağa doğru gerdirin. Diğer elinizle burun köprünüzü kavrayarak burnunuzu aksi istikamette yatırın.

3: Bir elinizle alnınızı yukarı doğru esnetirken, diğer elinizle burnunuzu aşağı doğru esnetin.

3. Neti Pot ve İlaç Tedavileri

Denize girdiğimizde sinüslerimizi boşalmasını sağlayan şey tuzun uyarıcı etkisidir. Benzer koşulları evinizde de yaratabilirsiniz. Bir neti pot’a (burun çaydanlığı) kaynatılmış distile su katın. Bu suda çokça tuz çözün. Hazır salin solüsyonlar da satın alabilirsiniz.

Başınızı kırk beş derece sağa veya sola eğin, üstte kalan burun deliğinizden suyu boşaltmaya başlayın. Tuzlu su diğer burun deliğinizden akarken sinüslerinizdeki sıvıları ve tıkanıklıkları da toplayarak inecektir.

İlaçlar

Sinüziti boşaltmak için eczanenizden neti pot etkisi sağlayacak salin spreyler, alerjiden kaynaklanan vakalarda antihistamin ilaçlar veya mukus salgısını inceltecek mukolitikler satın alabilirsiniz.

Yine dekonjestan ilaçlar veya bazı steroid spreyler önerilebilir. Ama bu ilaçların uzun süreli kullanımları sakıncalıdır, eczacınızın yönergelerine uyunuz.

Kötü kokulu, yeşil veya koyu sarı akıntılı sinüzitte antibiyotikler önerilebilir. Bazı vakalarda antibiyotik kullanımı gerekli hale gelir, ancak ne yazık ki özellikle kronik vakalarda antibiyotikler uzun süreli çözüm sağlamamaktadır.

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.