1. Eyeliner Çekerken Gözün Kenarını Gerdirmek

Neden Yanlış?

Göz kenarını parmağınızla gerdirmeniz, o bölgedeki hassas cildin zarar görmesine ve zamanla esnekliğini yitirmesine neden olur. Ayrıca bu hareket eyeliner’ın her iki tarafta simetrik olarak çekilememesine neden oluyor. Kısacası hem görünüşe, hem sağlığa zararlı.

Hızlı Çözüm:

İstediğiniz şekli verecek şekilde gözünüzün kenarına bir parça kağıt veya postit yerleştirin. Bu sayede eyeliner’ı kontrollü bir şekilde göz kenarına doğru uzatabilirsiniz. Ayrıca gözünüzü gerdirmediğiniz için görüş alanınız daralmaz.

2. Kaş Boyamaya, Kaş Başından Başlamak

Neden Yanlış?

Kaş boyamaya kaş başından, yani göz pınarı hizasından başlarsanız doğal bir görünüm elde edemezsiniz. Kaş hatları orantısız şekilde belirginleşir ve ihtiyaç duyduğunuz doğal derinliği yakalayamazsınız. Saçlarınızın dip rengine yakın bir far veya kalem seçmiş olsanız bile, saçınızın renk tonundan uzaklaşırsınız. Tabi bu, doğal görünümlü bir makyaj uygulaması için geçerli.

Hızlı Çözüm:

Konu kaş makyajı ise, abartılı uygulamalardan kaçınmak gerekir. İşe saç renginizden bir ton açık bir far veya kaş kalemi rengi ile başlayın. Kalemi tüm kaşa çekmek yerine, kaşın ortasından itibaren dışa doğru hafif dokunuşlarla uygulayın. Sonrasında kaş fırçası ile boyayı dengeleyin ve doğal derinliği yakalayın. Kaş fırçasında kalan farı veya kalem rengini en son kaş başına da hafifçe uygulayabilirsiniz.

3. Yüzün Çeneye Yakın Kısmına Çok Fazla Allık Sürmek

Neden Yanlış?

Makyajınızda son dokunuşları yaparken yüzünüzde hafiften güller açtıracak hafif bir allık uygulaması her zaman güzeldir. Ancak elmacık kemikleri yakınına yapılmazsa veya çok fazla allık kullanılırsa “abartılı makyaj” olup çıkabilir. Palyaçoların yaptığı gibi.

Hızlı Çözüm:

Yanağınızın tamamına veya alt kısımlarına değil, sadece elmacık kemiklerinize ve çevresine allık sürün. Uygulama esnasında kontür fırçası kullanın. Allığı dengeli miktarda kullanarak doğal bir görünüm yakalayın.

4.  Yüz Kontürü İçin Çok Fazla Ürün Kullanmak

Neden Yanlış?

Yüz kontürü uygulaması profesyonel bir yaklaşım gerektirir. Bu teknikle yüz hatlarını altın orana yaklaştırmak ve istenilen şekli yakalamak mümkün. Ancak kötü bir yüz kontüründense, hiç başlamamak daha iyi. Çünkü doğal ışık karşısında çirkin turuncu şeritlere yol açabilir.

Hızlı Çözüm:

Yüz kontürü hakkında detaylı uygulama bilgisi edinin ve tecrübe kazanın. Ten renginizden 2-3 ton daha koyu ve açık olan renkleri doğru tespit edin. Uygulama esnasında alın, çene ve yanak genişliğini hesaba katın.

5. Ruju Çıplak Dudağa Uygulamak

Neden Yanlış?

Yemek yedikten veya kahve molası verdikten sonra hemencecik birkaç ufak ruj dokunuşu ile görünüşünüzü tazelemek çekici gelebilir. Ama yanlış. Çünkü rujunuz uzun ömürlü olmaz, dudaklarınızdaki renk dağılımı eşit olmaz ve dudaklarınız kuruyabilir.

Hızlı Çözüm:

Öncesinde dudaklarınızda ruj varsa temizleyin. Fırsatınız varsa dudaklarınıza peeling yapın, yoksa bir nemlendirici (papaya losyonu olabilir örneğin) veya dudak primeri uygulayın. Birkaç dakika sonra rujunuzu sürün. Ekstra nem ruj ömrünü uzatır, ruj renginin dengeli dağılmasını sağlar, dudağınızın çatlamasını önler.

6. Fondöteni Parmakla Veya Makyaj Süngeri İle Sürmek

Neden Yanlış?

Çünkü eşit dağıtamazsınız. Dengesiz ve dalgalı bir görünüme yol açarsınız. Ayrıca makyaj süngeri çok fazla fondöten emer, gereksiz yere fondöten harcamış olursunuz.

Hızlı Çözüm:

Sünger veya parmak yerine fondöten fırçası kullanın.

7. Makyaj Ürünlerini Yanlış Cilt Bölgelerinde Denemek

Neden Yanlış?

Yanaklarınızda kullanacağınız ürünü bilek içinde denerseniz, umduğunuzdan 3 ton daha açık bir ürünle karşılaşabilirsiniz. Cildimizin pigment miktarı farklı bölgelerde farklı seviyelerdedir. Siz buna güneş yanıklarını ve bronz efektlerini de ekleyin.

Hızlı Çözüm:

Hangi cilt bölgeniz için makyaj malzemesi alıyorsanız, ürünü o bölgede denemelisiniz. E illa ki temizleyeceksiniz zaten. Hatta mümkünse o bölgenin civarındaki üç farklı noktaya uygulayın ki, kesin sonucu elde edin.

8. Rimeli Hemen Çöpe Atmak

Neden Yanlış?

Rimel ömrü markasına göre değişmek üzere 4 ay civarında olabilir. Aldığınız rimelin süresi 4 ayı geçtiyse gerçekten gözlerinize ve cildinize zarar verebilir. Ancak rimelin kalınlaşması farklı bir durumdur, atılmasını gerektirmez.

Hızlı Çözüm:

Rimeliniz kalınlaştıysa içine 2-3 damla tuzlu su ekleyerek çalkalayın. Bu sayede yeteri kadar incelecek ve uygulanabilir hale gelecektir.

9. Makyaj Malzemelerini Banyoda Tutmak

Neden Yanlış?

İlginç gelebilir ama kullandığımız makyaj malzemelerinin birçoğu, sıcağı görünce bozulan şeyler içeriyor. Doğal yağlar gibi. Sıcak bir duş sonrasında ortamın ısısı makyaj malzemelerini bozmaya yetebilir.

Hızlı Çözüm:

Sütü kenara çekin. Buzdolabında yere ihtiyacımız var! Özellikle eyeliner’lar, göz kremleri, ojeler, parfüm ve diğer kremler için en uygun saklama bölgesi buzdolabıdır. Hem de birçok makyaj malzemesi soğuk uygulandığında daha etkili sonuç verir. Ev halkı buzdolabını açınca biraz şaşırabilir ama boşverin, herşey güzellik için…

 

 

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.