Saygı, kişinin kendine ve diğer insanlara saygı göstermesi ile edinilir.  Varlık, kıyafet lüksü veya fiziksel çekicilik saygı görmenin gereklerinden değildir. Diğer insanların size bakışı eğitim seviyenize, hangi okuldan mezun olduğunuza veya sosyal çevrenize göre şekillenmek zorunda da değildir. Saygı görmek, kişinin olgun bir ruha sahip olması ve diğer insanların itibarına değer vermesi ile ilişkilidir.

 

1. Örnek Bir İnsan Olun

Kişisel Sunumunuza Dikkat Edin

Bakımınıza özen gösterin ve güzel giyinin. Kıyafetleriniz elbette pahalı olmak zorunda değil, ancak temiz ve düzgün olmalı. Bu açıdan kendinize dikkat ettiğinizi göstermelisiniz. Aşağıdakilere de özen gösterin:

 • Sağlığınıza dikkat edin.
 • Ağız ve diş bakımınızı ihmal etmeyin. İnsanlar gülüşünüzde kendinize olan güveninizi görsün.
 • Samimi bir ortamda bile olsanız, şıklığınıza ve fiziksel bakımınıza zaman harcayın.
 • Komşuya çay içmeye düğüne gider gibi giyinmek değil kastettiğimiz; sadece bulunduğunuz ortama uygun, şık ve temiz giyinmek.

Görünüşe önem vermek, sığlık göstergesi değildir. Saygı görmek istiyorsanız, görünüşünüze çaba harcadığınızı ispatlamalısınız. Ciddi bir iş ortamına üzerine salça dökülmüş tişörtle giderseniz insanlar sizi ciddiye alamaz.

İnsanlar Sizden Bir Şeyler Öğrenebilmeli

Diğer insanlar “ben nasıl biri olmalı, nasıl hareket etmeliyim?” diye sorduklarında, sizden bir şeyler alabilmeli. İnsanların otoritenize ve öncülüğünüze saygı göstermelerini istiyorsanız; onlara saygısız, kaba veya çirkin davranmamalısınız. Her ne yaparsanız yapın, izlendiğinizin farkında olun. Örnek bir insan olmak istiyorsanız, insanlar davranışlarınızdan ilham alabilmeli. Mükemmel olmak zorunda değilsiniz ama hareketleriniz genel anlamda takdir görecek vasıfta olmalı.

 • Başka birinin sizi taklit etmesi saygı işaretidir.
 • Başka biri de örnek hareketler sergiliyorsa, onu takdir ettiğinizi hareketlerinizle ve sözlerinizle belli edin.

Evde, işte, sosyal çevrenizde ve her yerde örnek tavırlar sergileyin. Her nerede olursanız olun, kendinize ve diğer insanların onuruna saygı gösterdiğinizi belli edecek fırsatlar çıkacaktır karşınıza.

Kararlarınızı Kendiniz Verin

Sırf çok popüler diye son trend etkinlik ve yargılara katılmayın. Kendi kararlarınızı kendiniz vererek kendinize saygı gösterin. Bu sayede diğerlerinin de saygısını kazanırsınız. Ne yapmanız gerektiğinden emin değilseniz ve sizi yönlendirecek bir otorite arıyorsanız durun ve kim olduğunuzu hatırlayın. Kendinize “bu insanın söylediklerine ve yaptıklarına katılıyor muyum?” diye sorun. Kendinizi kaybetmiş gibi hissettiğiniz zamanlarda bunu başarmak dile kolay, yapması zor gibi gelebilir. Ancak saygı görmek istiyorsanız zor da olsa böyle zamanlarda bile kendi kararlarınızı kendiniz vermelisiniz.

Diğer insanların onaylamadığı zorlu kararlar vermek durumunda kalabilirsiniz. Ama bu durumlarda yanlış da olsa kendi kararını veren insan; başkalarının doğru kararlarını takip eden insandan daha saygındır. En temel değerlerinizi belirleyerek onlara bağlı kalırsanız kararlarınızı daha kolay verirsiniz.

Fazla Materyalist Olmayın

Kaybolacak, geçici nesnelere değil insanlara odaklanın. Gerçek değerimiz hangi mala sahip olduğumuzda değil; olgunlaştırdığımız karakterimizde gizlidir. İnsanlar buna saygı duyar. Ancak para ve maddiyat çok önemli olmasa da, hayatın bir parçası olduğunu da göz önünde tutun.

 

Sadece eşyanın her şey olmadığının farkında olun. Dünya malı yığmayı takıntı haline getirirseniz, ilişkilerinizi inşa etmek ve ruhunuzu olgunlaştırmak ikinci planda kalır.

 Savsaklamayın

Bir amacınız olsun. Bir şeyi yapmaya karar verdiğinizde düşünün, elinizden geldiğince güzel bir plan yapın ve uygulayın. Geciktirmeyin, başka insanların sizin işinizi yapmasını beklemeyin. Bitmek bilmeyen planlamalarla ve endişelerle boğuşup durmayın.

İnsanlar hareket ve hamleye saygı gösterir. Baştan savmaya ve savsaklamaya ise kesinlikle hayır. Ne kadar zor olursa olsun, bugünün işini yarına bırakmayın. Bunu karakterinizin bir parçası haline getirirseniz, çok kısa vadede olmasa da orta vadede başarılı bir insan olursunuz.

Kültürlü Olun

Çevrenizde ve dünyada gelişen olaylardan haberdar olun. Film, eğlence, spor, eğitim vb. alanlarda bilgi sahibi olun. Bilgi ve fikir sahibi olmak diğer insanların dikkatini çeker. Örnek bir insan olmak istiyorsanız sadece kendi dünyanınız içinde sıkışmamalı, büyük düşünmeli ve farklı bakış açılarına hakim olmalısınız. Bu sayede açık görüşlü, kültürlü, bilge ve saygıdeğer biri olursunuz.

Toplumda hakim olan din, politika veya spor alanındaki yargılara ve yaşam tarzına katılmıyor olsanız da, bu konularda genel bir fikir sahibi olun. Bu sayede bu yaşam tarzını büyük bir tutku ile takip eden kişilerin görüşlerine empati yapabilir, onlarla bu konularda muhabbet edebilirsiniz. İlginiz diğer insanların takdirini toplar, siz de daha çok şey öğrenirsiniz. Görüşlerine katılmıyor olsanız da bu vesile ile saygı görürsünüz.

Bilgi düzeyiniz arttıkça insanlar size öğrenmek ve tavsiye almak için daha sık gelir, görüşlerinizi sorar. Sizden ne kadar çok konuda boş dönmezlerse, size duyacakları saygı da o oranda artacaktır.

Diliniz Samimi Ve Düzgün Olmalı

Diğer insanlar hakkında fırsat buldukça olumlu ifadeler kullanmak güzeldir, ancak samimi olmazsanız bu fark edilir. Ayrıca samimiyeti argoda ve küfürde aramayın. Babaanneniz gibi konuşmak zorunda değilsiniz, ancak iki lafınızdan biri küfür olursa veya sürekli olumsuz konuşursanız insanların saygısını kazanamazsınız.

Argo kelime kullanımını sınırlamalısınız. İstemeden küfür ederseniz de çok büyük bir sorun değil, ama ağzınızdan çıkan kelimeyi sizin de onaylamadığınızı ufak bir özür veya yüz ifadesi ile belli etmelisiniz.

Öz Güveninizi Çevrenize Hissettirin

Kendinize güvenmezseniz, kimsenin size güvenmesini bekleyemezsiniz. Birçok insan sizi test edecek ve güvensiz hissettiğiniz noktalarınızı kaşıyabilir. Her ne derlerse desinler, sizin kendinize güveniniz varsa ve değerinizin farkında iseniz bu insanların saygısız tutumları bir süre sonra yok olacaktır. Çünkü sizi bu davranışlarla tahrik edemeyeceklerini fark ederler.

Bu insanların saygısız tutumları devam edecek olsa bile, siz kendi iç huzurunuzu yakalamış olduğunuz için huzursuzluğa kapılmazsınız. Unutmayın; hiç kimseye ne kadar değerli olduğunuzu kanıtlamak zorunda değilsiniz.

 • Birinin öz güveni, vücut dilinden anlaşılabilir. Dik durun, ayaklarınıza değil önüne doğru bakın. Elinizde bir şeyle uğraşmak zorunda hissetmeyin kendinizi.
 • Bir odaya, o oda size aitmiş gibi girin.
 • Yavaşça ve herkesin duyabileceği bir tonda konuşun.

Not: Kendinize güveniyor olmanız, mükemmel olduğunuzu düşünmenizi gerektirmez. Aksine öz güveni yüksek olan insanlar hataları ile yüzleşme konusunda daha cesur davranır. Ayrıca öz güvenli olmak, hatalarınızı görmenize yardımcı olacaktır.

Pozitif Olun, Olumlu Hareket Edin

Bardağın boş tarafına odaklanmak kolay olanıdır. Ancak yapıcı düşünür, net karar alır ve eyleme dökerseniz problemlerin üstesinden gelirsiniz. Bu tutumunuz hem kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlar; hem de çevrenize ışık saçar. Başkaları için de cesaret ve ilham kaynağı olursunuz. Böyle pozitif hareket ederek bardağın dolu tarafını gören ve olumsuzlukların üzerine cesaretle giden kişiler, çevrelerince imrenilir; saygı görür.

 • Çevrenizde yardıma ihtiyacı olan kişilere el uzatırsanız, kendi problemleriniz gözünüzde küçülür.
 • Gönüllü organizasyonlara katılabilir, vakıf işleri yürütebilirsiniz.
 • Bire bir ilişki içinde olduğunuz kişilere yardımcı olabilirsiniz.

Sürekli şikayet eden, olumsuz konuşan kişiler çevrelerinden saygı göremez. Negatif duygularınızı elinizden geldiğince bastırın, pozitif kalın!

 

Sözünüzde Durun

Tutamayacağınızı bildiğiniz sözler vermeyin. Gerçekleşeceğinden şüphe duyuyorsanız, şüphenizi dile getirin. “Yapamam” veya “yapmak istemiyorum” demek daha zor da olsa saygı görmeyi hak eder. Tutulamayacak sözler için umutlanmamak ve bekletilmemek de karşımızdaki kişilerin hakkıdır.

Bir söz verdiğinizde ise tutabilmek için elinizden gelen her şeyi yapın. Bu tutumunuzu sadece profesyonel iş yaşamınızda değil, aile ve arkadaş çevrenizde de sürdürün. Güvenlerini boşa çıkararak sevdiklerinizin saygısını kaybetmeyin.

Bir İşte Uzmanlaşın

Bir işte çok iyi olmak, başka insanlardan saygı görmeyi kaçınılmaz kılar. Bu iş profesyonel mesleğiniz olabileceği gibi, bisiklet tamiratı veya tenis oynamak gibi bağımsız işler de olabilir. Yetenek ve uzmanlık saygı çeker. Tabi ki herhangi bir işin en iyisi olmak bazen bir ömür gerektirir. Ancak o işe her gün bir miktar zaman ayırır ve emek sarf ederseniz, yeteneğiniz ortalamanın üzerinde olacak ve bu da saygı görmenizi sağlayacaktır.

Not: Sırf başkalarından saygı görmek için uzmanlaşmak tabi ki yanlış bir tutumdur. Ancak bir işte iyi olmak, isteseniz de istemeseniz de saygı görmenizi sağlar. Zaten bir konuda uzmanlaşırsanız, kazanımlarınızdan sadece biri saygı görmek olacaktır.

Hatalarınızı Kabullenin

Hata yapmak normaldir, herkes yapar. Ancak nihayetinde söylediklerinizin ve yaptıklarınızın son hükmünü siz verirsiniz unutmayın. Hata yapmaya hazır olun; hatalarınızdan ders çıkarın ve hatalarınıza saplanıp kalmadan yolunuza devam edin.

Hiç hata yapmazsanız daha fazla saygı göreceğinizi düşünebilirsiniz. Ancak insanlar hata yapsa da hata yaptığını kabullenen kişileri daha gerçekçi ve samimi görür. Bu gerçeklik hissi saygı uyandırır.

Hata yaptığını kabullenmek demek, özür dilemeyi ve telafi için emek sarf etmeyi de gerektirir. Hatanızı düzeltmek için emek sarf etmezseniz hatanızı kabullenmiş olmaz; sadece tespit etmiş olursunuz.

2. Kendinize Saygı Duyun

İlkelerinize Bağlı Kalın, Sınırlarınızın Aşılmasına İzin Vermeyin

Kendi içinizde belirlediğiniz sınırlarınıza saygı gösterin. Gerekli durumlarda bu sınırlarınızı net bir şekilde çevrenizdeki insanlara da aktarın. Kendi koyduğunuz ilkeleri ve sınırları kendiniz aşarsanız, ya da başkalarının aşmasına izin verirseniz saygı göremezsiniz.

Örneğin haftada kaç günü arkadaşlarınızla geçireceğiniz veya eve en geç saat kaçta döneceğiniz ile ilgili kendinize sınırlar çizdiniz diyelim. Bu bilgileri arkadaşlarınızla paylaşın, ve çok gerekli bir durum söz konusu olmadığı sürece verdiğiniz saatlere bağlı kalın. o programa beraber katıldığınız arkadaşınız ayrılmak istemese de gerekirse tek başınıza ayrılın. Kararlı davranın, gerekli bir durum olmadığı sürece arkadaşlarınızın kalmanız için fikrinizi değiştirmelerine izin vermeyin.

Düzenli Olun

Evinizi, iş yerinizdeki masanızı, arabanızı ve size ait olan tüm mekanları temiz ve düzenli tutun. Temiz ve düzenli olmak, kendinize saygı duyduğunuz anlamına gelir ve diğer insanlardan saygı görmenizi sağlar.

 

Ayrıca düzenli olduğunuz zaman size ait olan eşyaları sürekli aramak durumunda kalmazsınız. Gözlüğüm nerede, telefonum nerede, rujum nerede diye sürekli bazı eşyalarını arayan kişiler sorumsuzmuş gibi algılanır.

“Hayır” Demekten Korkmayın

İnsanlardan saygı görmek istiyorsanız, kolayca vazgeçmeyeceğinizi bilmeliler. Çalışanlarının sorumsuz hareket ettiği bir patron, sözü dinlenmeyen bir anne-baba veya öğretmen,  ya da ihtiyacı olan olmayan herkesin kendisinden umursamazca borç alabildiği biri pek fazla saygı göremez.

Olur, tabi ki demek yerine göre bir erdem olduğu gibi; gerekli durumlarda hayır diyebilmek de bir erdemdir. Her ne kadar bazen çok zor olsa da. Ancak size gelen mantıksız isteklere birkaç kez hayır diyebildiğinizde gittikçe daha kolay olduğunu fark edeceksiniz. Mantıksız tekliflere hayır demek, hayatınızı da kolaylaştırır.

 • Herkesin yardımına koşmak bir erdemdir. Öte taraftan çok gerekli olmayan durumlarda hayır demek de saygı toplar.
 • Yardımlarınızın karşınızdaki kişi tarafından istismar edilmeyeceğinden emin olmalısınız.
 • Hayır’ı bir bahane ile veya özürlerle birlikte dile getirmeyin. Bazen kısa nedenler dile getirilebilir ama bazı durumlarda detaylı açıklama yapmanız gereksizdir. Sadece, hayır.

Toplum İçinde Sarhoş Olmayın

Özellikle samimiyetiniz olmayan kişilerin yanında kontrolünüzü kaybederseniz onların saygısını da kaybedersiniz. Çok yakınınız olmayan kişilerin bulunduğu ortamlarda tükettiğiniz alkol miktarına dikkat etmelisiniz.

Sürekli Alttan Almayın, Görüşlerinize ve Duygularınıza Değer Verin

Ne kadar öyle olmasını istesek de, herkesin sevgisini kazanamayabiliriz. Herkesin sevgisini kazanmak ve herkesle iyi geçinmek için sürekli alttan almak sizi yıpratır. Aynı zamanda herkesle iyi geçinmek çoğu zaman ilkelerinizden taviz vermenize neden olur ve duygularınızı dürüstçe aktarmanızın önüne geçer. Bu sorunlar da insanların size saygı göstermesini engeller.

Davranışlarınızın, beklentilerinizin ve düşüncelerinizin doğru olduğundan eminseniz, insanların sevgisini kazanabilmek için kendinizi ikinci plana atmayın. Böyle davranarak insanların sevgisini kaybetseniz bile saygılarını kazanırsınız.

7-24 Özür Dilemeyin

Hata yapıldığında özür dilemek güzel bir erdemdir. Ancak sadece kendisine saygı duymayan kişiler sürekli, her şey için özür diler. Özrün kıymeti hata ile ortaya çıkar; hata yapmadıysanız özür dilemeyin. Arkadaşınızın evini temizlemeye yardımcı olamadığınız için, iş tanımınızda olmayan akşam mesaisine kalmadığınız için, bebeğinize arkadaşınızdan daha fazla zaman ayırmak zorunda olduğunuz için özür dilemek zorunda değilsiniz.

Gereksiz yere özür dilemeniz, kendinize değer vermediğinizi gösterir. Bu durum da saygı görmenizin önüne geçer.

 Kendi Değerinizin Farkında Olun

İnsanın hak ettiği değer, insan olması temelinde yatar. İş, kariyer, makam, maddi varlık, bilgi birikimi vs. saygı kapsamında bir değer ifade edebilir; ancak bunların hiç biri esas değildir. Esas olan, insan olmamızdır. Dolayısıyla düşünme yeteneği, empati becerisi, duygularımızın olması bizi insan yapan değerlerin her biri başlı başına saygıyı hak eder.

Kendi değerinizin farkında olun. İkili ilişkilerinizde, aile hayatınızda, profesyonel yaşamınızda ve her ortamda bu değerin farkında olun, saygıyı hak ettiğinizin bilincinde olun. Siz bir insan olarak kendi değerinizin farkındalığına erişirseniz, diğer insanlara da size saygı göstermeleri gerektiğini hatırlatmış olursunuz.

3. Diğer İnsanlara Saygı Gösterin

Dostça Selamlaşın

Açık, samimi ve değer verdiğini hissettiren bir selam, çoğu zaman aynı şekilde karşılık görür. Sadece güzel bir selam bile tarafların kendilerini iyi ve özel hissetmesini sağlar. Selamınıza aynı şekilde karşılık göremeseniz dahi karşınızdaki kişinin önyargılarının bir miktar kırıldığını, en azından daha dostça yaklaştığını fark edersiniz. Siz nezaketinizden ödün vermeyin.

Not: Birçok kişinin utangaç veya eğitimsiz olabileceğini hatırda tutun. Dolayısıyla selamınıza güzel karşılık alamasanız bile bunu şahsınıza yapılmış bir saygısızlık olarak görmeyin. Bu konudaki iyi niyetiniz saygı görmek adına sizi her zaman bir adım öne taşıyacaktır.

Kesinlikle İnsanların Zayıflıklarından Nemalanmayın

Kaba ve zorba hareketler hiçbir zaman doğal saygı görmez. Hiçbir insanın onurunu yere düşürmeyin. İnsanların kusurları ile dalga geçmek, savunmasız oldukları bilinen konularda üzerlerine gitmek, değer verdikleri konuları hafife almak kişinin saygı görememesine yol açacağı gibi; “kötü” bir insan olma yolunda ilerletir.

Bazen hafif şakalar yapmak bile kastınız olmadığı halde insanları incitebilir. Şaka yaptığınız kişi size ne kadar yakın olursa olsun, gurur incitebileceğini hissettiğiniz ufak şakalardan dahi kaçınmalısınız.

Kaba ve Seviyesiz Hareketlere Prim Vermeyin

Şahsınıza karşı yapılan kaba ve zorba davranışlara uygun şekilde yanıt vermelisiniz. Öncelikle kişiliğinize oturmuş nezaketinizden ödün vermemelisiniz. Öfkelenmez veya saldırganlaşmazsanız kaba hareket eden kişi amacına ulaşamayacaktır. Ciddi ve olgun bir tavırla yaptıklarının yanlış olduğunu hissettirin, ya da vakarla o bölgeden uzaklaşın.

Ayrıca bu şekilde terbiyeden yoksun insanları, yaptıkları hareketten onları överek vazgeçiremezsiniz. Duygu ve düşünceleriniz itibari ile dürüst davranır; haklarınızın farkında olduğunuzu da hissettirirseniz size daha fazla saygısızlık edemeyeceklerdir.

 

Herkese Bir Şans Verin

Ön yargılı hareket etmeyin. Çevrenizdeki bireylerin kendi özel ikili ilişkilerine bütünü ile hakim olamazsınız. Kötü biri olduğunu düşündüğünüz kişilere bile sizle olan ikili ilişkilerinde şans verin. Belki sizin ilişkiniz çok daha sağlıklı ilerleyebilir. Öyle olmasa bile en azından siz medeni hareket etmiş olursunuz; bu sayede saygı görürsünüz.

Ön yargılı olmayan, açık fikirli ve açık görüşlü insanlar çok daha fazla saygı görür. Ön yargılı düşünce ve hareketler genellikle isabetli bir karardan değil; kişinin şahsına duyduğu bazı güvensizliklerden doğar.

Dinleyin, Duyun

İkili veya grup halindeki ilişkilerinizde sizden başka kimsenin sesi çıkmıyorsa, orada bir sorun vardır. Ya fikirlerini paylaşmak için sizden fırsat bulamıyorlar; ya da fikirlerini sizinle paylaşmayı gereksiz görüyorlar demektir. Siz başka kişilerin duygu ve düşüncelerine saygı göstermezseniz, aynı şekilde karşılık görürsünüz.

Ayrıca her şeyi biliyormuş gibi hareket ederseniz, çevrenizdeki insanlar kendinizi onlardan büyük gördüğünüzü düşünür. En bilge insanların bile yanılabileceğini akılda tutun, katılmasanız bile çevrenizdeki bireylerin görüşlerine değer verin.

Sır Saklamasını Bilin

Dedikodu başlı başına saygı görmenin önünde büyük bir engeldir. Bunun üzerine bir de insanlar sizinle paylaştıkları sırları başka ağızlardan duyarsa saygılarını kaybedersiniz. Popüler olmak için dedikodu yapmayın. İnsanlar sizden daha fazlasını duymak isteyebilirler; ama o kişilerin bile saygısını kaybedersiniz.

İnsanların Makamlarına Saygı Gösterin

Sırf makamı nedeni ile insanlar saygıyı hak etmeyebilir. Ancak herhangi bir makam veya mevki, barındırdığı insanın haricinde saygı kapsamında bir değer ifade eder. Örneğin bir profesör, yılların emeği ve bilime katkısı nedeni ile saygıyı hak eder. Bir öğretmen, kutsal bir görevin sorumluluğu nedeni ile saygıyı hak eder. Bir devlet görevlisi, temsil ettiği devlet otoritesi itibari ile saygı görmelidir. Benzer şekilde anne, baba, aile büyükleri, iş veren, işçi, memur, hakim, apartman yöneticisi vb. kendi alanında saygı görmeyi hak eder.

 

İnsanlara konumları ve makamları itibarıyla da saygı gösterirseniz; siz de görevleriniz-konumuzun itibarı ile saygı görürsünüz.

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.