Rahimden parça alınması sonrası ilişki, işlem esnasında hangi prosedürlerin uygulandığına bağlıdır. Parça alınma işlemi zor geçmemişse veya rahim ağzı genişletme operasyonu gibi uygulamalar söz konusu olmamışsa, üç-dört gün sonrasında cinsel ilişkiye girilebilir. 

 

Rahimden Parça Alınması Sonrası Cinsel İlişkinin Riski Var mı?

İşlemin hemen sonrasında ilişkiye girmek risklidir. Rahimden parça alınması esnasında rahim ağzı ve civar dokuların bir miktar hasar görmesi olasıdır. Bu hasar, kişideki iltihap riskini artırır. Cinsel ilişki ile birlikte rahim ağzı iltihabı veya idrar yolu iltihabı gibi sorunlarla karşılaşmamak için cinsel ilişkiye girmeden önce bir süre beklenmelidir.

Rahimden Parça Alınması Sonrasında Ne Zaman İlişkiye Girilebilir?

İşlem zor geçmemiş ve komplikasyonlara yol açmamış ise, üç-dört gün sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Rahimden parça alınması işlemi sonrasında az miktarda kanama veya kramplar söz konusu olabilir. Bu belirtiler geçtikten sonra ilişkiye girilebilir.

Ancak bazı vakalarda parça alınırken servikal dilatasyon gibi bazı prosedürlerin uygulanması gerekmiş olabilir. Ki bu prosedürlerin gerekli olduğu vaka sayısı az değildir. Bu uygulamalar doku hasarını artırabileceği için, iltihap kapma riski de bir miktar yükselmiş demektir. Bu durumda bir hafta kadar daha beklenmesi uygun olacaktır.

İşlem esnasında hangi prosedürlerin uygulandığını bilemeyeceğiniz için, ne zaman cinsel ilişkiye girebileceğinizi doktorunuza sormayı unutmayınız. En doğru süreyi doktorunuz verecektir. Doktorunuz “şu şu şu durumlarda cinsel ilişkiye girmeyiniz” gibi şartlar öne sürerse, dediklerini not alınız. Beklenmedik durumlarda en kısa sürede doktorunuzla tekrar iletişime geçiniz.

Beklenmedik Durumlar

Rahimden parça alınması sonrasında iç çamaşırda kahverengi leke, az miktarda kanama, mide bulantıları veya pelvik bölge-karın krampları söz konusu olabilir. Ancak bu sorunların bir iki gün içinde (en geç bir hafta içinde) geçmesi beklenir. Bu sorunlar var olduğu sürece ilişkiye girmeyiniz.

 

Bu sorunların süresi uzarsa, ya da aşağıdaki komplikasyonlar doğarsa cinsel ilişkiye girmeden önce doktora görününüz:

  • Ağır kanama (adet dönemi kanamasından daha fazla miktarda)
  • Yüksek ateş
  • Pelvik bölgede şiddetli ağrı
  • Karın ağrısı
  • Kötü kokulu akıntı
  • İdrar yaparken yanma
  • Beklenmedik şekilde sık idrara çıkma ve idrarı tam boşaltamama hissi

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.