Parmak kırılmasında hareketle birlikte ağrı artar, şişme ve morarma fazladır. Şekil bozukluğu söz konusu ise, kırılmış olma ihtimali çok güçlüdür.

Parmak Kırılması Nasıl Anlaşılır?

Parmak kırılması genellikle kendini belli eder. “Acaba kırık mı?” şeklinde tereddüt edilen vakaların çoğu, kırık olmamaktadır.

Bununla birlikte birçok belirtisi parmak incinmesi, dokulardaki aşırı gerilme gibi sorunlarla benzerlik göstereceği için, hatalı çıkarım yapmak da mümkündür.

Şu durumlarda parmağın kırılmış olabileceği endişesi güçlenir:

1. Şekil Bozukluğu

Aşağıdaki problemlerden biri veya birkaçı görülüyorsa, parmağın kırılmış olma ihtimali daha güçlüdür:

  • Ufak yumru şeklinde bir çıkıntı söz konusu ise
  • Parmak düz değil, eğilmişse
  • Şişme ve renk değişimi haricinde herhangi bir görüntü bozukluğu söz konusu ise

2. Hareketle Birlikte Artan Ağrı

Şiddetli ağrı, ani kas gerilmesi gibi başka problemlerin de belirtisidir. Ancak parmak kırılması söz konusu ise, hem parmak hareketi esnasındaki ağrı daha şiddetli olur hem de ağrı zamanla azalmaz; gittikçe artar.

  • Hareket güçlüğü de gittikçe artar.

Not: Parmağınızı hiç hareket ettiremiyorsanız da kırılmış olma ihtimali güçlüdür. Bazı tür kırılmalarda kemikler arasındaki bağlantı kopar, hareket edemez.

3. Şişkinlik ve Morarma Fazladır

Parmak incinmesinde de şişme ve morarma söz konusu olabilir. Ancak kırılmışsa ortaya çıkan şişkinlik ve morarma diğer parmaklara ve avuç içine yayılacak kadar fazla olabilir.

Tüm bu belirteçlere rağmen, hastanede çekilecek röntgen filmleri olmadan kesin çıkarım yapmak mümkün değildir.

Dikkat: Parmak çatlaması vakalarındaki belirtiler, kırılmaya oranla daha hafif seyredebilir. Ancak zorlama ile birlikte çatlakların ilerleyerek kırılmaya dönüşme riski vardır. Bu nedenle doktor kontrolü ihmal edilmemelidir.

Parmak Kırılması Kaç Günde Geçer?

Parmak kırlmasının 3 haftadan daha kısa sürede tamamen iyileşmesi beklenmemelidir. Genellikle, 6 haftadan da uzun sürmez. Ancak bu süre, aşağıdaki durumlara bağlı olarak değişkenlik gösterebilir:

  • Kırığın şiddeti ve büyüklüğü
  • Kaç farklı noktada kırık oluştuğu
  • Kırığın kemiğin hangi kesitinden oluştuğu
  • Cerrahi müdahale gerektirip gerektirmemesi

Özellikle şekil bozukluğu olan vakalarda, ortalama iki haftalık alçı gerekli olmaktadır. Sonrasındaki yaklaşık 3 hafta boyunca da atel uygulaması devam eder. Yaranın şiddetine göre biraz daha uzun sürebilir.

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.