Mor orkidelerde asalet ve hüküm anlamları yoğundur. Renk tonu açıldıkça (eflatun orkidelerde) feminen karakter daha fazla ön plana çıkmaya başlar. Bu nedenle mor orkide, kraliçelere layık çiçek olarak görülmektedir. 

 

1. Asalet

Mor orkidenin baskın olarak içerdiği anlam asalettir. Birçok farklı kültürde mor orkide ulusal simge olarak seçilmiştir. Rengi nedeni ile çiçekler medeniyetinin gerçek kraliçesi olarak görülür. Hanedanlığı (kraliyeti-asaleti), hayranlığı, saygıyı temsil eder.

Mor, mavinin sakin kararlılığı ile kırmızının coşkun enerjisinden meydana gelir. Mor renk genellikle hükmetme ve soyluluk ile örtüşür. Bu nedenle mor orkidenin çağrıştırdığı anlamların başlıcaları şunlardır:

  • Yücelik
  • Bağımsızlık
  • Asalet
  • Güç
  • Onur
  • Görkem
  • Barış
  • Adanma

2. Eflatun Renkli Orkide Anlamı

Eflatun renk ise feminen karakteri ile ön plana çıkar. Şıklık, incelik ve zarafetle anılır. Mor renkten gelen asaletle birleşince, açık mor orkideler kraliçelerin ve ecelerin çiçeği olmuştur. Romantizmi de çağırır. Prens ve prenseslerin aşklarında eflatun orkidelerin içerdiği anlam derindir.

3. Ciddiyet

Tok rengi ile birlikte zarafeti göz önünde bulundurulduğunda, mor orkideler ciddiyeti de simgeler. Karşıdaki kişinin acılarının farkında olunduğu anlamını taşır. Bu nedenle özellikle hastalık, ölüm veya ayrılık gibi üzücü durumlarda mor orkide dekorasyonları uygun düşecektir.

Bununla birlikte renklerin çağrışımı kültürel birikimle çok ilintilidir. Örneğin uzak doğuda mor renkte çiçekler değil, beyaz renkteki çiçekler matemli ortamlarda kullanılır. Bu nedenle Çin düğünlerinde sade beyaz renkte çiçekler nadiren kullanılır.

4. Böbürlenmeyi Hatırlatabilir

Çiçeklerin anlamları hakkında konuşurken olumsuz anlamlar yüklemek gerçekten çok güç. Hele de konu orkide gibi harika bir çiçek olduğunda. Ancak yoğun ve derin mor renk, sürekli maruz kalındığı zaman kişide huzursuzluk hissi yaratabiliyor.

Çok vurgulu olması nedeni ile farklı tonlarda renk içermeyen ve koyu mor orkideler, asalet anlamını aşarak büyüklenme ve kibir çağrışımları yapabilir.

 

Resmi Simgesi Mor Orkide Olan Bazı Ülke ve Eyaletler

Mor orkide birçok ulus ve kültür için ilham kaynağı olmuştur. Kraliçelere ve soylulara layık olan bu çiçeği kültürlerinin ve bağımsızlıklarının simgesi olarak seçmişlerdir. Bu şekilde seçilen orkidelerden tamamen mor olan veya baskın olarak mor renk içeren bazı türleri şunlardır:

1. Foxtail (Tilki Kuyruğu) Orkidesi

Mor orkidelerden biri olan foxtail (tilki kuyruğu) orkidesi, Hindistan’daki Assam eyaletinin sembolüdür. Yöresel adı “Kapau”dur. Assam festivallerindeki dans sanatçılarının yöresel kıyafetlerine işlenir. Onlar için sevginin, doğurganlığın ve cümbüşün (festival neşesinin) sembolüdür. Bu nedenle düğünlerinde çok sık kullanırlar.

2. Phalaenopsis Bellina (Güve Orkidesinin Bir Türü)

Merkezinde mor renkler barındıran Phalaenopsis bellina isimli orkide, Doğu Malezya’nın  Sarawak eyaletinin simgesidir. Şekli itibariyle uçuşan böcekleri çağrıştırdığı için ülkemizde güze orkidesi olarak bilinir.

3. Vanda Miss Joaquim

Vanda Miss Joaquim, Singapur’un ulusal simgesidir. 30 farklı orkide arasından seçilmiştir. Enerjik renkleri, dayanıklılığı ve dirençli olması ile Singapur ruhunu yansıttığı düşünülmüştür. Ulusal simge olarak belirlenen tek hibrit (iki farklı türden insan eli ile üretilmiş) çiçektir.

4. Cypripedium Acaule

Cypripedium acaule, Kanada’nın floral (çiçek) amblemlerinden biridir. Presns Edward Adasının sembolüdür. Venüs çarığı olarak isimlendirdiğimiz çiçeğe benzemektedir. Amerika’nın New Hampshire eyaletinde de sembol çiçektir. Orman derinlerinde nadiren yetişen bir çiçek olduğu için gizem ve köklere bağlılık anlamlarını taşımaktadır.

5. Guarianthe Skinneri

Guarianthe skinneriKosta Rika’nın ulusal sembolüdür. Yöresel geleneklerin timsalidir. Öteden beri bu çiçeği yetiştiren Kosta Rika’lı aileler ayrıcalıklı olur, bu durumla gurur duyarlarmış. Kosta Rika insanının güzelliğini simgelediğini düşünülür. Aynı zamanda doğanın bereketini, kırılganlığını ve zarafetini temsil eder.

6. Cattleya Trianae

Cattleya trianae, Kolombiya’nın ulusal çiçeğidir. Kolombiyalı doğa bilimcisi José Jerónimo Trian’ın ismi verilmiştir. Çiçeğin alt kısımlarında morun bileşenlerine (yani kırmızı ve maviye) ve sarı renge ayrı ayrı olarak rastlanılmaktadır. Bu renkler Kolombiya bayrağının renkleridir. Birçok Kolombiyalı dünyanın en güzel çiçeği yakıştırması yapmaktadır.

 

7. Cattleya Mossiae

Cattleya mossiae, Venezuela’nın ulusal çiçeğidir. Yöresel dildeki ismi flor de Mayo’dur (mayıs çiçeği). Katolik kilisesi tarafından bahar ve yaz aylarındaki törenlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Onlara göre dini anlamları yoğun bir çiçektir.

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.