Mavi orkide, nadide değer anlamına gelir. Kraliyet rengini içermesi nedeni ile gücü, barışı ve asaleti de simgeler. Karşı konulmaz cazibesi kişinin iç yolculuğunda rehber olduğu için, meditasyon uygulamalarında kendine yer bulur. 

Renginin çağrıştırdığı okyanuslar gibi derin anlamlar taşımaktadır mavi orkide. Ruhsallık, maneviyat ve meditasyon kapsamında önemli bir yeri vardır. Rengi, şekli ve zarafeti sayesinde bakan kişide estetik bir tatmin doğurduğu inkar edilemez.

 

Bu sayede çiçeklere ilgi bile göstermeyen birçok kişi, mavi orkidenin benzersiz güzelliği karşısında hayranlık duymakta ve ona kendi gönlüne göre eşsiz anlamlar yüklemektedir.

1. “Nadide Kıymet” Anlamına Gelir

Orkide çiçeğinin yirmi beş binden fazla türü vardır. Her türün rengi kendine has ve farklı… Gökkuşağında bulunan hemen her renge karşılık gelecek bir orkide türü, kendi elektrikli rengini haykırır.

Mavi hariç.

Doğada, tam mavi renkte orkide bulunmaz; ancak mavinin tonlarını barındıran orkide türleri vardır. Ki bu türleri de oldukça nadir bulunmaktadır. Dolayısıyla mavi orkide, “nadir olan” ve “seyreklikten doğan değer” anlamına gelir. Altın gibi…

Not: Mavi dendrobium, mavi coerulea veya vanda gibi orkide türlerinde mavi ton ağırlıklıdır. Ancak bazı farklı orkide türleri de, belirli bir olgunluk aşamasında hafif mavimtrak renklere sahip olabilmektedir.

2. Kararlılığı, Gücü ve Derinliği Simgeler

Mavi orkide, rengi itibariyle (kraliyet mavisi) güç anlamına gelir. Yapraklarındaki dalgalı ve dingin mavi tonları, okyanusları çağrıştırır. Yani derinliği. Her an dev dalgalarla fırtınalar koparabilecek gücü varken; olgun bir tavrı ve derin bir bilgeliği hatırlatırcasına. Bu sayede mavi orkide;

  • Barışı ve gücü
  • Elinde adalet kılıcı taşıyan Themis’in; hükmünü uygulayacak kudrette olduğunu
  • Güzelliği ve cazibeyi

simgeler.

Not: Bir taraftan asaletle son derece içli dışlı, diğer yandan karşı konulamaz bir güzelliğin cazibesi. Bu özellikleri nedeni ile mavi orkide kimlerince resmiyet ve samimiyetin mükemmel dengesini sembolize etmektedir.

3. Biraz da Hüzün…

Mavi rengin üflediği derinlik hissi, düşünmeyi tetikler. Düşünme düğümleri, düğümler sorunları, sorunlar ise melankoliyi çağrıştırabilir. Bu açılardan bakarak mavi orkideye hüzün anlamı yükleyen bazı çiçekseverler de mevcuttur. Ancak bu hüznün içerisinde çaresizlik yoktur, umut ışığı ve erdem vardır.

4. Farklı Dönem ve Medeniyetlerde Mavi Orkide Anlamı

Mavi orkide, Yunanistan orijinlidir. Orkide, Eski Yunan medeniyetinde erkekliği (maskülenliği) ve gücü simgelemiştir. Ancak mavi orkide sadece Yunan medeniyetinde değil, birçok farklı kadim kültürde kendine yer bulur.

Aztekler de mavi orkidenin gücü simgelediğine inanmışlardır.

Çinliler öksürüğü ve akciğer hastalıklarını iyileştiren mucize bir çiçek olarak görmüşlerdir.

İngiltere’nin Viktoryen döneminde erkekler kadınlara romantik anlam taşıyacak şekilde mavi orkide hediye edermiş.

Dövmede Mavi Orkidenin Anlamı

Dövme yaptırmak isteyenler için: Özellikle buğday tenli kadınlarda mavi orkide çok şık durabilir. Orkideler dövmede genel anlamda nadir olmaktan kaynaklanan kıymeti simgeler. Mavi orkide ise çok çok daha nadir olduğu için, tenine işlenen kişinin “elmas” kıymetinde olduğunu simgeler. Birçok kadın feminen çağrışımları nedeni ile mavi orkide dövmesi yaptırmaktadır.

 

İpucu: Mavi orkideler, beyaz zambaklarla bir arada mükemmel bir uyun sergiler. Hem tende, hem vazoda, hem de bukette bu iki büyülü çiçeği bir araya getirebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.