Makatta akıntının sık karşılaşılan nedenleri iltihaplı bağırsak hastalıkları, makat apseleri ve fistüllerdir. Çok sık karşılaşılan bir sorun olan makat çatlaklarında (anal fissürlerde) de akıntı söz konusu olabilir. 

Akıntı Türüne Göre Makat Akıntısı Nedenleri

Az Miktarda Mukuslu, Berrak Akıntı

Şeffaf bir görünümü olan sümüksü dokulu, yani mukus içerikli akıntı bağırsak iltihabından kaynaklanıyor olabilir. Daha çok kalın bağırsak duvarlarında ortaya çıkan, ya da bağırsak duvarını da etkileyen problemler bu türde makat akıntısı oluşturabilir.

Beyaz, İltihaplı Akıntı

Bu türdeki akıntının en sık karşılaşılan nedenlerinden biri makat apseleridir. Bu durumda makatta şişlik ve ağrı da söz konusu olabilir. Makat apsesinin çok sık yol açtığı bir diğer sorun olan anal fistüllerde de sürekli akıntı söz konusu olabilir.

İltihaplı akıntıya yol açabilecek bir başka etken ise cinsel yolla bulaşan hastalıklardır. Makat bölgesinde ortaya çıkan diğer enfeksiyonlar da sorumlu olabilir.

Kanlı Akıntı

En sık karşılaşılan nedeni hemoroidtir. Yine anal fissürler (makat çatlakları), makat apseleri veya alt karında ortaya çıkan şiddetli iltihaplanmalar da kanlı akıntıya yol açabilir.

Yağlı Akıntı

Aşırı yağlı dışkının tutulması daha güçtür. Bu durumda dışkı tutulamayabileceği gibi, aşırı yağın akması da söz konusu olabilir. Bu sorunun nedeni aşırı miktarda yağ tüketmek olabilir. Yağın işlenmesini sağlayan safra sıvılarında, safra kesesinde bir sorun riski de mevcuttur.

Makatta Akıntı Neden Olur?

İltihaplı Bağırsak Hastalıkları

Ülseratif kolit veya Crohn hastalığı gibi iltihaplı bağırsak hastalıkları makatta akıntıya yol açabilir. Bu iltihaplanma genellikle kalın bağırsakta ortaya çıkmaktadır. Yol açtığı akıntı sümüksü yapıdadır.

  • Akıntı berrak veya hafif sarı renkte olabilir. Sarı rengin nedeni safra sıvıları ya da dışkı parçacıklarıdır.
  • Zaman zaman akıntı şeklinde değil de makatta nem olarak hissedilebilir.
  • Akıntı asidik olabildiği için tahrişe ve makatta yanma, kaşıntı gibi başka sorunlara yol açabilir.
  • İltihaplanma yeterince hafifse, tek belirti bu olabilir.

Makat Apsesi

Cilt yüzeyine yakın olan makat apselerinin içeriği boşalırsa makatta akıntı oluşur. Bu akıntının içeriği irindir. Akıntı ile birlikte makat ağrısı hafifleyebilir. Makat apsesi hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Rektum İltihabı

Rektum kalın bağırsağın son kısmı, anüse açılmadan hemen önceki bölgesidir. Bu bölgede ortaya çıkan bir iltihap (proktit) akıntıya neden olabilir. Proktitin sık karşılaşılan nedenlerinden biri iltihaplı bağırsak hastalıklarıdır. Vakaların %30’unda proktit de ortaya çıkmaktadır. Bir diğer proktit nedeni ise cinsel yolla bulaşan hastalıklardır.

Not: Makat sivilceleri veya cinsel yolla bulaşan hastalıkların yol açtığı genital siğiller de doğrudan akıntıya yol açabilir.

Makat Sarkması

Rektumun sarkarak makattan görünür hale gelmesi durumudur. Büyük tuvaletin tutulmasını sağlayan büzücü kasların etkili şekilde kullanılmasını engeller. Dolayısıyla büyük tuvaleti ve gazı tutmak zorlaşır. Makat sarkması, rektum bağlarının zayıflaması nedeni ile ortaya çıkar. Kronik sindirim sorunları veya yaşlılık nedeni ile görülebilir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Not: Büzücü kaslarda işlev kaybına yol açan sinir-kas hastalıkları da benzer bir sonuca götürebilir.

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.