Limon yağı kilo vermeye yardımcı olur, birçok farklı sağlık sorununa organik çözüm sunar. Limon yağını ayrıca ev ve takı temizliğinde kullanabilirsiniz.

Limon yağı, Hindistan’ın Ayurveda tıbbında bin yılı aşkın süredir birçok farklı hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Modern bilimin bulguları da limon yağının şifalı etkisini desteklemektedir.

 

Limon Yağı İle Limon Suyunun Farkı Nedir?

Limon yağı, sıkarak suyunu çıkardığımız kısımdan değil, limon kabuğundan soğuk sıkım yöntemi ile elde edilmektedir. Limon kabuğu, yağda çözünebilen gıda bileşenleri açısından en zengin kısmıdır.

1. Limon Yağı Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Nasıl?:

İçeriğindeki bazı polifenoller ve limonen sayesinde. Limonen bileşeni yağ metabolizmasını hareketlendirir, yağ yıkımını ve çözülmesini sağlar. Ayrıca;

 • Limon yağında bol miktarda bulunan C vitamini, egzersiz esnasında %30 daha fazla yağ yakılmasını sağlamaktadır.
 • İçeriğindeki pektin lifleri iştahı azaltır, abur cuburu keser.
 • Vücudun asitlik derecesini dengeleyerek yağların depolanma hızını düşürür.

Kullanım Şekli: 

Bir çay bardağının üçte birine tatlı badem yağı doldurun. Üzerine 7 damla limon yağı ve 7 damla greyfurt yağı ekleyin. Greyfurt yağını elde edemezseniz toplamda 15 damla limon yağı ekleyin. Günde bir kez tüketin. Evinizde tatlı badem yağı yoksa, günde üç kez bir bardak ılık suya 3 damla limon yağı ekleyerek içebilirsiniz.

Not: Experimental Biology and Medicine dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre, limon yağını koklamak bile sinirsel aktiviteleri artırıyor, bu sayede vücut yağının yıkımını hızlandırıyor*.

2. Cildi Güzelleştirir

Nasıl?: 

İçeriğindeki sitrik asit, ten renginin açılmasını sağlar. Damar büzücü etkisi, antioksidanlar (zehir sökücüler), C vitamini ve antiseptik bileşenleri ise akne-sivilce oluşumuna neden olan bakterileri öldürür. Ciltteki kolajen üretimini artırır; cilde esneklik sağlar.

Limon yağı ayrıca;

 • Cilt yağı (sebum) üretimini dengede tutar.
 • Cilt sarkmasını engeller.
 • Yorgun yüz ifadesini giderir.
 • Erken yaşlanmanın önüne geçer.
 • Lenf sisteminin daha etkili çalışmasını sağlar. Bu sayede selülit oluşumunu da azaltır. Soğuk algınlığı vb. nedeni ile şişen lenf bezlerini indirir.

Kullanım Şekli:

Bir kaba 3 damla limon yağı damlatın. Üzerine 8-10 damla hindistan cevizi yağı ekleyerek karıştırın. Uygulayacağınız cilt bölgesini ılık su ile yıkayıp güzelce durulayın. Uyguladıktan sonra 20 dakika boyunca kurumasını bekleyin. Yıkayarak temizleyin.

Not: Karbonat ve bal ile karıştırarak akne geçiren yüz maskesi elde edebilirsiniz.

 

3. Dişleri Beyazlatır

Nasıl?:

İçeriğindeki faydalı yağ asitleri diş kirlerini temizler. Mikrop önleyici özellikleri ise diş minesindeki bakterileri öldürür. Ayrıca ağızdaki kötü kokuyu giderir.

Kullanım Şekli:

Limon yağı, karbonat ve hindistan cevizi yağını karıştırarak macun haline getirin. Diş fırçası ile veya parmaklarınızla dişlerinize 2 dakika uygulayın, çalkalayarak tükürün.

Not: Amerika Tarım Bakanlığı tarafından yürütülen bir çalışmada, limon yağının E.coli ve Salmonella gibi gıda kirletici özellikteki mikroplara karşı insan vücudunu koruduğu ortaya çıkmıştır.

4. Sindirimi Kolaylaştırır

Nasıl?: 

Limon yağı tükürük üretimini teşvik eder. Mide sularının asitliğini düzenler, yemeklerden sonra kan şekerinin yükselme seviyesini sınırlar. (Reflü şikayeti olanlar limon yağını daha dikkatli kullanmalıdır, aşırı kullanımı şikayetlerin artmasına yol açabilir.)

Bu faydaları sayesinde;

 • Hazmı kolaylaştırır.
 • Susuzluğu keser.
 • Karın ağrısı giderir.
 • Emilim sorunlarını azaltır.

Kullanım Şekli: 

Bir bardak suya birkaç damla ekleyerek özellikle yemeklerden önce yudumlayın.

Not: Limon yağındaki aromaterapik etkinin, hamilelikte mide bulantısı ve kusmayı %33 azalttığını gösteren çalışmalar vardır.

5. Vücuttaki Zehirleri Söker

Nasıl?:

İçeriğindeki d-limonene sayesinde. D-limonen kanserle savaşan güçlü bir zehir sökücüdür (antioksidandır). Limon yağında %70’e kadar d-limonene vardır.

Kullanım Şekli: 

Kilo verme amaçlı veya hazmı kolaylaştırma amaçlı şekillerde olduğu gibi kullanılabilir.

Not: International Journal of Food Microbiology dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre, limon yağı tüm yağlar arasında en güçlü mikrop önleyici olabilir**.

6. Psikolojinizi Düzeltir, Hücre Fonksiyonlarını İyileştirir

Nasıl?:

İçeriğindeki graniyol bileşiği sayesinde. Hindistan’daki Central Food Teknolojik Araştırmalar Kuruluşunda yapılan 8 haftalık bir çalışmaya göre greniyol diyabetik nöropatiyi tedavi edebiliyor. Limon yağı aynı zamanda hücre işlevlerini de artırıyor.

Bu sayede ayrıca;

 • Statik sinir hasarının önemli ölçüde azalmasını sağlıyor.
 • Enerji metabolizmasını düzenliyor.
 • Uykuya dalmayı kolaylaştırıyor.
 • Hastalıklardan koruyor.
 • Kalp hastalıkları riskini düşürüyor.
 • Yaşlanmayı yavaşlatıyor.
 • Vücuttaki dopamin depolarını doldurarak, zararlı alışkanlıkladan kurtulmayı kolaylaştırıyor, depresyonu önlüyor.

Kullanım Şekli: 

Sabah kalktığınızda güne limon yağı eklenmiş ılık su tüketerek başlayabilirsiniz. Ayrıca oda spreylerinize limon yağı ekleyebilirsiniz. Kokusu sayesinde de hem modunuzu yükseltir, depresyonla savaşır; hem de yağ yakımını hızlandırırsınız.

7. Ev Ve Çamaşır Temizliğinde Etkilidir

Nasıl?: 

Mikrop giderici ve antiseptik özelliği sayesinde. Ayrıca içeriğindeki çözücü bileşenler özellikle yapışkan kirler üzerinde etkilidir.

 • Gümüşleri parlatır.
 • Parkelerinizi ayna gibi yapar.
 • Sakız, çıkartma gibi yapışkan maddeleri söker.

Kullanım Şekli: 

Yarım litre suya 40 damla limon yağı, 20 damla çay ağacı yağı ekleyin. Azıcık da beyaz sirke ekleyebilirsiniz. Tahta parkelerinizde ve lavabolarınızda bu temizleme suyunu kullanabilirsiniz.

 

Not: Takılarınızı temizlemek için ise bir beze limon yağını emdirerek direk kullanabilirsiniz. Çamaşırlarınız çamaşır makinesinde bir süre bekleyecekse, çamaşırların üzerine birkaç damla limon yağı damlatın. O ağır koku ortaya çıkmayacaktır.

 

Kaynaklar:

**: ciencedirect.com

*: journals.sagepub.com

youtube.com

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.