Olduğunuz gibi güzelsiniz; hiç kimsenin olamayacağı kadar. Ama insan bunu her an aklında tutamayabiliyor. Psikolojinize bağlı olarak zaman zaman özgüveninizi yitirmeniz doğal. Güzel hissetmek istiyorum dediğiniz anlarda aşağıdakiler imdadınıza yetişecek.

Güzel Hissetmek İçin Harekete Geçin!

  1. Sevdiğiniz Özelliklerinizi Not Alın

İşe, en beğendiğiniz özelliklerinizi not alarak başlayın. İç ve dış güzelliğinizi yazıya döktüğünüzde farkındalığınız yükselir, zihninizde taze kalır. Kendinizden veya fiziki görünüşünüzden şüpheye düştüğünüz her an, elinizde size gerçekleri hatırlatacak bir pusula olur. İkinci bir ağızdan yakışıksız sözler duyarsanız, haklı olmadıklarının kanıtını hazırda tutarsınız.

Güzellik defterinizi hazırlarken aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

 • İsteksiz, zoraki hazırlamayın.
 • Not aldığınız yargılarda “hmm, şey” kelimeleri yerine güçlü ve kararlı ifadeler kullanın.
 • Cümle sayısı veya sayfa uzunluğu değildir önemli olan. Birçok farklı daldan yüzeysel cümleler kurmayın. Derinlemesine analiz ettiğiniz güzelliklerinizi kısa olsa bile öz cümlelerle ifade edin.
 • Defterinizi olabildiğince şahsi tutun, kendi hakkınızda yazın.
 • Yazdığınız güzel özelliklerinizin size günlük hayatınızda ve ilişkilerinizde kattıklarını düşünün. Onları da not alın.
 • Bu özellikleriniz olmasaydı hayatınızın nasıl olacağını hayal edin, şükredin.

  2. İlişkilerinizi Gözden Geçirin

Kendini güzel hissetme meselesi temasta bulunduğunuz kişilerle çok yakından alakalı. Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim. Zor ve karamsar anlarınızda ihtiyaç duyduğunuz ışığı, pozitif dostluklar ve sevgiler kaynağından elde edebilirsiniz.

Benzer şekilde sürekli eleştiren, yargılayıcı tutumlarından bir türlü vazgeçmeyen, dilinde sürekli negatif ve yıkıcı yorumlar olan kişilerle çok zaman geçirirseniz; kendi kendinizi despot yargılarla eleştiren, huzursuz ve özgüvensiz bir halde bulabilirsiniz.

İpucu: Kendinizi çirkin veya değersiz hissediyorsanız çevrenize bir göz atın. Bu fikri size çevrenizdeki insanlardan biri (belki de hissettirmeden) aşılamış olabilir mi?

İlişkiler ağınızı destek olan, sevgi dolu, yapıcı, eleştirse bile sizdeki güzelliği gören insanlarla örün. Kendinizi güçlü, kabiliyetli ve güzel hissetmek için sosyal destek almak kadar etkili başka bir konu yoktur.

  3. Evinizi Güzelliklerle Donatın

Burada dekorasyon devreye giriyor. Güzel olduğunu düşündüğünüz bir ev, kendinizi güzel hissetmenizde yardımcı olur. Ama dikkat etmeniz gereken konu “son modaya” değil, sizin estetik ihtiyaçlarınıza yanıt veren bir dekorasyon seçmek.

Aşağıdaki bilgiler güzel bir dekorasyon için fikir verebilir:

 • Aydınlatma önemlidir. Odalarınızın tamamını aydınlatacak tek ve güçlü lambalar yerine, bölgesel aydınlatmalar kullanın.
 • Işığın size direk ulaşmasındansa yansıyarak gelmesi daha çekici olabilir.
 • Duvarlarınızı hobi veya sanat tablolarınızla, sevdiğiniz starların posterleri ile veya görmek istediğiniz manzaralarla süsleyebilirsiniz.
 • Düzensizlik ruhunuza yansıyabilir.
 • Biblolarla veya sevdiklerinizden gelen hediyelerle evinizi süsleyebilirsiniz.

  4. Her Güne Güzelliğinizi Onaylayarak Başlayın

Güne başlarken kendinize hatırlatın; güzelliğinizi, çevreniz için değerinizi ve dünyaya katacak çok şeyiniz olduğunu. Bir aynanın karşısına geçin; inanarak, gülümseyerek ve ışıltılı gözlerle diyin ki; ben iyi biriyim ve şu şu özelliklerimi seviyorum. Başlangıçta biraz garip gelebilir ama zamanla ne kadar güzel hissettirdiğini gördükçe bağımlısı olacaksınız.

 • Buzdolabınıza, kapı önlerine ve göz önünde olan her yere küçük özgüven notları yapıştırın.
 • İhtiyaç duyduğunuz iyimserliği, notlarınızdaki vurgularda hissedin.

  5. Postüre Dikkat!

İyi bir postür (duruş) sadece çevrenize olumlu sinyaller göndermez; kendinize de yetenekli ve özgüvenli olduğunuzu hatırlatır. Çünkü beynimiz bünyemizle sürekli iletişim halindendir. Beynimiz vücudumuza iyi hissettiğimiz mesajını gönderebildiği gibi, vücudumuz da beynimize gönderebilir.

 • Dik durun. Hem otururken, hem de ayakta iken omurganız düz olsun.
 • Omuzlarınızı yüksek tutun.
 • Omuzlarınız hafifçe geride, göğsünüz hafifçe önde olmalıdır.
 • Özellikle ayakta iken ayaklarınız içe veya dışa doğru durmamalı; paralel durmalıdır.

  6. Daha Fazla Müzik Dinleyin

Müzik doğanın ritmini estetikle buluşturur. Dilini bilmediğiniz bir müzik bile duygularınızı yönledirerek kendinizi iyi ve güzel hissetmenizi sağlayabilir. İçinizi kıpır kıpır yapan, yumuşatan, rahatlatan herhangi bir tarzı işe yarar bulabilirsiniz. Pop, sanat müziği, halk müziği, caz, rock…

  7. Bir Yumurcak Sahiplenin

Sevimli bir evcil hayvan kendinizi güzel hissetmenizi sağlar. Kedinizin veya köpeğinizin mutluluğu size de mutluluk katacaktır, Sürekli gülümseyen ve size sımsıcak sevgi besleyen sevimli yaratıkların yanındayken kendinizi nasıl çirkin hissedebilirsiniz ki?

Not: Evcil hayvan beslemek önemli sorumluluk ister. Bakımına özen gösteremeyeceğinizi düşünüyorsanız lütfen evcil hayvan edinmeyiniz.

Kişisel Bakımınıza Özen Gösterin

  1. Aktif Olun

Egzersiz yapmak sadece kilo kontrolünü sağlamaz. Depresif ruh halini onarır, modunuzu yükseltir. Düzenli olarak egzersiz yaptığınızda fiziksel güzelliğinize katkıda bulunursunuz, enerjiniz ve özgüveniniz yükselir, olumsuz duygu ve düşüncelere saplanıp kalmazsınız.

 • Egzersiz yapmak ağır geliyorsa, kısa yürüyüşlerle başlayın.
 • Egzersiz süresini ve yoğunluğunu yavaş yavaş artırarak devam edin.
 • Hobi edindiğiniz bir spor yapın.
 • Yüzme, tenis, pilates, savunma sporları, cycling, grup egzersizleri, fitness, squash, step-aerobik, zumba, topla oynanan sporlar, spinning, koşu… Egzersiz deryasından zevkinize uygun balıkları çekin çıkarın.

  2. Gülümseyin 😀

Siz de mi yüzü sirke satarak güne başlayanlardansınız? Çok şey kaybediyorsunuz. Kendinizi o modda hissetmeseniz bile, gülümseyin. Gülümsemek tek başına bile modunuzu yükseltebilir. İnci beyazlarını esirgemeyenler diğer insanlar tarafından daha samimi, sosyal ve hatta “yetenekli” görülüyor. Tüm bunlar beklemiyor olsanız bile kendinizi daha mutlu ve güzel hissetmenizi sağlayacaktır.

Tabi diş bakımı önemli :). Özgüveninizi ve güzelliğinizi artırmak için dişlerinize gereken özeni göstermelisiniz. Dişlerinizde çürük ve yıpranma varsa diş hekimi ziyaretinizi geciktirmeyin. Düzenli olarak diş fırçası ve diş ipi kullanın.

  3. Üzerinde İyi Olduğunuz İşi Yapın

Yetenekli olduğunuz işte tatmin olursunuz. Gerçek güzellik algısının bileşenlerinden biri de tatmin hissidir. Örneğin çok iyi resim çiziyor olun; tuval başında iken hiç kendinizi çirkin hisseder misiniz? Saç baş dağınık bile olsa o esnada dehanıza odaklanırsınız, tatmin hissi ile güzelliği yakalarsınız.

Kaleminiz güçlü ise kağıt başına geçin. Empati yeteneğiniz güçlü ise bir huzur evini dolaşın. Analiz yeteneğiniz güçlü ise bir dünya klasiği okuyun. Esnekseniz bale egzersizleri yapın. Yapmakta usta olduğunuz işin başına geçin, hem ustalığınızı geliştirin hem güzelleşin.

  4. Sağlıklı Beslenin

Biliyorum biliyorsunuz, ama sağlıklı beslenmek gerçekten iç ve dış güzelliğin olmazsa olmazı. Sağlıklı ve dengeli beslenme güzel bir cilt ve saç için gereklidir, kilo kontrolü sağlar, enerjinizi optimize eder ve duygu durumunuzu iyileştirir.

 • Meyve ve sebzelere odaklanın.
 • Günde en az 8 bardak su için
 • Tamamen yağsız beslenmeyin. Kaliteli, doymamış yağlara öncelik verin.
 • Tükettiğiniz gıda çeşitliliğini artırın.

  5. Rahatlama Tekniklerinizi Keşfedin, Kullanın

Kendinizi güzel hissetmiyorsanız; rahat değilsiniz ve muhtemelen stres seviyeniz de yüksek. Stresten arınır ve rahat olursanız güzellik algınızı optimize edeceğiniz gibi çevrenizdekilerin gözünde cazibeniz de yükselir. Çünkü sizdeki ruh dinginliğinin bir parçası olmak isterler.

Herkes tecrübelerine ve karakterine göre farklı tekniklerle rahatlar. Aşağıdakileri deneyebilirsiniz:

 • Progresif müzik dinlemek
 • Yoga
 • Nefes alma egzersizleri yapmak
 • Yakın bir arkadaşla dertleşmek

Rahat olduğunuz sürece insanlar özgüveninizi gözlerinizden okur.

  6. Rahat Hissettiğiniz Kıyafetler Giyin

Kıyafetleriniz sizi fiziksel olarak rahatsız ederse, vücudunuzdan olumsuz geri dönüş almaya başlarsınız. Zihniniz bu rahatsızlık hissini kıyafetlerden değil de sanki vücudunuzdan geliyormuş gibi algılar. Örneğin içine sığmadığınız bir kıyafeti zorla giydiniz veya çok bol bir kıyafet kullandınız diyelim. Zihniniz bir süre sonra kıyafetin dar veya bol olduğunu değil, vücudunuzun aşırı kilolu veya çelimsiz olduğunu düşünmeye başlar.

Rahat, sağlıklı ve vücuda uyan kıyafetler özellikle kadınlarda güzellik algısına çok etki etmektedir. Uygun bir kıyafet seçimi duygusal otokontrole yardımcı olur, özgüveni yükseltir, sosyal yetenekleri artırır, iş yaşamına olumlu yansır.

Davranışlarınızla Güzelliğinize Odaklanın

  1. Ruhunuza Güzelliğin Ana Prensiplerini Öğretin, İşleyin

Bazen fiziksel güzellik kavramını o kadar abartıyoruz ki, güzel olmakla ilgili enteresan bir gerçeği göremiyoruz: Toplumda yaygın bir kabulle güzel ve çekici olduğu düşünülen kişiler, senden benden daha mutlu değiller.

Fiziksel olarak çekici ve güzel olmak hayata bazı açılardan bir artı katabilir. Ama fiziksel güzelliği “hayata bir sıfır önde başlamak” gibi görüp de sığ kalmayın. Sadece yüzeysel ve ham insanlar mutluluk yolunda kişinin elinde olmayan fiziki güzelliği aşağıdakilerden daha etkili sanır:

 • Ümit
 • Heyecan
 • Sıcak insan ilişkileri
 • Anlamlı ve bir amacı olan hayat

Temiz ve bakımlı olduktan, iç dünyanızı ve zihninize de parlattıktan sonra güzelliğinizi hiç kimsenin sorgulamasına izin vermeyin. Bu şartlarda kendinizi zaten güzel hissedeceksiniz.

  2. İç Konuşmalarınız Negatif Olmasın

Kendi kendine konuşana kimse deli demez aslında. Belki kendi kendine yüksek sesle konuşana deli diyen çıkabilir :). Ama ne kadar etkili olduğu bilinse, herkes kendi kendine yüksek sesle konuşur.

Tabi ki olumlu olmak şartıyla.

İç konuşmalarınız olumlu olsun. Kendinizi kötüler halde bulursanız hemen zihninizi berraklaştırın, kötü duygu ve düşünceleri olabildiğince kontrol altında tutun.

 • Gözlerinizin güzelliğine odaklanın.
 • Geçen yılki en büyük başarınızı hatırlayın.
 • Güzelliklerinizi mırıldanın.
 • Yakın arkadaşınızın zekice esprisine tekrar gülün.

  3. Fiziksel Görünüşünüzü Kabullenin

Kişinin görünüşünü kabullenmesi bir anda gerçekleşiverecek kolay bir süreç olmayabilir. Özellikle de çevrenin subjektif güzellik algısına çok fazla değer veren ve yargılanmaktan korkan insanlar için.

Aynanın karşısına geçin; güzel bulduğunuz, çirkin bulduğunuz; başkalarının güzel bulduğu veya çirkin bulduklarını tahmin ettiğiniz tüm özelliklerinize bakın. Değiştiremeyeceklerinizi, değiştirebilir misiniz? Siz tüm bu çıkarımlarınızın bütünüsünüz. Ne olduğunuzu kabullenin. Olduğunuz ve göründüğünüz kişiyle gurur duyun.

Yüz ve vücut tipiniz toplumun tepeden inme kaypak algılarına uymuyor olsa bile, sizden başka bir tane yok; güzelliğinizin farkına varın.

Ve, güzel hissedin…

  4. Kıyas Yok

Kendinizi diğer insanlara göre kritik etmeyin. Hele hele meşhur mankenlerle hiç kıyasa girmeyin. Güzellikleri ile meşhur olmuş insanları, standart güzellik havuzundan ayrı düşmüş genetik anomaliler gibi düşünün. Sonuçta anormal bir durum söz konusu olmasa, niye meşhur olsunlar ki? Niye başka biri meşhur değil de o?

 • Eksikliklerinize değil, başarılarınıza odaklanın.
 • Sadece size has olan özelliklerinizin kıymetini bilin, sahiplenin.
 • Başkalarını düşünürken kıskanma veya imrenme duygularıyla değil; ağırbaşlı bir takdir duygusu ile yaklaşın.

Herkes aynı tipte olsaydı, hayat ne kadar sıkıcı olurdu değil mi?

  5. Övgüleri Pozitif Bir Neşeyle, Olgunlukla Kabul Edin

Güzel hissetmek biraz da başkalarının pozitif yorumlarına izin vermekle oluyor. Bir övgü ile karşılaşmak, birçok insan için rahatsızlık verici olabiliyor. Övgülerle başa çıkmayı öğrenin. Biri sizi övdüğü zaman “yok canım”, “hiç de değil” demek yerine alçakgönüllülükle teşekkür edin. Övgünün sizde yaratacağı mutluluğa ve neşeye izin verin.

  6. Kendi Gelişiminizi Takdir Edin

Büyümek ve olgunlaşmak gerçekten zor iş. Okul yılları, tüm acı ve tatlı tecrübeler, romantik ilişkiler… Her biri hayatımızda farklı bir iz bıraktı ve gitti. Karakterimizi bunlarla şekillendirdik ve bugün olduğumuz kişiye dönüştük.

Kendinizi güzel hissetmek için dönün, şöyle bir arkaya bakın. Tüm bu tecrübelerle olgunlaşan karakterinize ve sizi nasıl daha güzel bir insan haline getirdiğine bakın…

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.