Karısını sevmeyen erkeğin davranışları, altta yatan nedene ve kişiye göre değişkenlik gösterecektir. Kimisi artık hayatının birçok bölümünü paylaşmak istemezken; kimi de evdeki birçok konuda daha anlayışlı bir tutum geliştirebilir. Ancak bu anlayışlı gibi görünen tutum, umursamazlıktan kaynaklanır.

 

Bir kadının kocası tarafından sevilmediğini anlaması için genellikle ipuçlarına ihtiyacı olmaz; hisseder. Ancak “Karısını sevmeyen erkek nasıl davranır?” sorusunun soruluyor olması, iki şeyin göstergesidir:

 • Erkek karısını sevmiyor olsa bile, bu durumdan mutlu değildir. Ki bunun için sevgisini kaybettiğini dile getirmemiştir, doğrunun arayışı içindedir.
 • Kadın bir şeylerin düzelmesi için umut beslemekte; kocasına değer vermektedir. Bu umut, sevginin doğması için çok güçlü bir kaynaktır.

Karısını sevmeyen erkek hakkında fikir verebilecek birçok olası davranış türü hazırladık. Aşağıdakilerin sadece biri veya birkaçı söz konusu ise büyük anlamlar yüklemeden çözüm yoluna gidilmelidir. Ancak sıralayacağımız maddelerin hemen hepsi sizin ilişkiniz için geçerli ise; kocanızın sevgisi azalmış olabilir. Seviyor olsa bile, aşılması gereken çok ciddi problemleriniz var demektir.

1. Konuşmaz

İletişim kurmak bir sanattır. Ancak kolaylıkla icra edilebilmesi gereken bir sanat… Karı-koca bir zamanlar hava durumu gibi basit bir konudan saatler süren muhabbetler yol alabilirken, artık birkaç dakikalık sohbet bile zar zor çıkıyorsa; erkek karısını sevmiyor olabilir.

 • Kocanız sadece zorunluluktan veya sorumluluktan doğan konuşmalar mı yapıyor?
 • Daha da önemlisi artık sizin gününüzün nasıl geçtiğini, neler hissettiğinizi, bir sonraki hafta sonunu nasıl planladığınızı sormuyor mu?

Sizi seven ve size değer veren bir eş, yaşamın bu alanlarını da merak eder. Bu konulardaki paylaşımlarda isteksiz olan bir eş, karısını sevmiyor olabilir.

2. Sizinle Zaman Geçirmez

Bir erkek sizinle zaman geçirmektense bilgisayar başında olmayı, kitap okumayı ya da arkadaşları ile zaman geçirmeyi çok daha çekici buluyorsa; bir probleminiz var demektir. Tüm teklif ve ısrarlarınıza rağmen sizinle dışarı çıkmamak için bahane üretiyorsa; dışarı çıksa bile sinema izlemek gibi konuşma eylemini en aza indiren aktiviteleri tercih ediyorsa sizi sevmiyor olabilir. Birlikte iken bile sanki birlikte değilmiş gibi bir hisse kapılabilirsiniz. Bu durum ciddi bir sorun olduğunun göstergesidir.

3. Sizi Etkilemeye Çalışmaz

Kocanızın sizin ilginizi çekebilmek için her şeyi yaptığı zamanları hatırlıyor musunuz? Bir evliliğin başlangıcında çiftler “en iyi” yönlerini göstermeye çalışır, bunun için emek sarf eder. Birçok çiftin bu konuda harcadığı emek zamanla azalmaktadır; çünkü kendisini daha rahat hissederler. Bir seviyeye kadar bu normal bir durumdur. Bununla birlikte, seven bir erkek yine de karısının gözünde kahraman olmak ister, onu bazı vesilelerle etkilemek ister. İstemiyorsa, sorun var demektir. Görüntüsüne, temizliğine, davranışlarına hiç dikkat etmiyorsa size olan sevgisi oldukça azalmış olabilir.

4. Hayatı Paylaşmadığınız Hissine Kapılırsınız

Sizin bir işiniz ve gerek evde gerek dışarıda görevleriniz var. Erkeğin de öyle. Ancak boş zamanlarınızda birbirinizden tamamen ayrı aktiviteler yapıyorsanız ortada endişe gerektirecek bir durum var demektir. Hatta kocanızın sizden sakladığı sırları olduğu izlenimine kapılabilirsiniz.

 

Aşağıdakilere erişiminizi kısıtlıyorsa, sevgisi azalmış olabilir:

 • Telefonu
 • İnternet posta adresleri
 • Sosyal medya profillerine
 • Arkadaş çevresi
 • Yeni tanıştığı kişiler
 • Boş zamanlarını ayırdığı aktiviteler

Bir erkek için karısı, hayatındaki en önemli ve en değer verdiği kişi olmalıdır. Siz kendinizi ikinci sırada hissediyorsanız; hatta kaçıncı sırada olduğunuz hakkında bir fikriniz bile yoksa kocanız sizi sevmiyor demektir.

5. Özlemez

Kocanızdan “seni özledim” ifadesini en son ne zaman duydunuz? Her gün görüşüyor olabilirsiniz, ama geç geldiği bir günün akşamı veya annenizin yanına gittiğiniz bir hafta sonu sonrasında da bu ifadeyi kullanmıyor mu? Özlem sevgiden doğar. Akşam görüştüğünüz zaman gözlerinin içi gülmüyor mu? Ha yanında olmuş, ha olmamış fark etmiyorsa erkek karısını sevmiyor demektir.

 

6. Sarılmaz, Şefkatini Hissedemezsiniz

Fiziksel yakınlık bir ilişkinin en temel konularından biridir. Karı-koca arasındaki en güçlü bağlardan biridir. Karısına olan sevgisini yitiren çoğu erkek, fiziksel olarak yakınlaşmayı güç bulmaktadır. Hele bir de el ele tutuşmaktan, sarılmaktan, öpmekten özellikle kaçar gibi bir hali varsa karısını sevmiyor olduğuna güçlü birer işarettir.

7. Yardımcı Olmak İçin Can Atmaz

Tüm ev ve dışarı işlerini kendiniz mi hallediyorsunuz? Market alışverişi, faturaların ödenmesi, yemek hazırlanması, temizlik, çocukların bakımı ve okul ihtiyaçları vs. hep sizin omuzlarınızda ise bir durup düşünmek gerekir. Eğer evliliğinizin başından beri durumlar böyle ise, başlangıçta yaptığınız sözlü veya de facto sorumluluk paylaşımının bir parçası olarak görebilirsiniz. Ancak önceden çok yardımsever iken; birden bire evin tüm yükünü size bırakıyorsa; boş vermişlik söz konusu olabilir. Boş vermişlik ise sevgisizlik alametidir.

8. Karısı ile Gurur Duymaz

Bu etken, evlilikte derin bir çatlağın söz konusu olduğu anlamına gelir, radikal önlemler gerektirebilir. Karısının varlığı ile gurur duymayan erkek, hayatının diğer yarısından utanıyor demektir. Bu duygu yıpratıcı ve yaralayıcı bir forma bürünebilir. Karısını sevmeyen erkek, özellikle sosyal ortamlarda karısı ile birlikte bulunmaktan kaçınabilir.

9. Detayları Fark Etmez

Karısını seven bir erkek yeni alınan bir ayakkabı, değişen saç rengi, takılan bir küpe gibi detayları fark eder. Bu konu her erkek için geçerli olmayabilir; bazı erkekler eşlerini sevmelerine rağmen daha evlendikleri ilk günlerden itibaren bu detayları fark etmiyor. Ancak ilk zamanlarda tüm bu detayları fark eden bir koca, zamanla fark etmemeye başlarsa; sevgisini kaybettiğinin göstergesi olabilir.

Hemen Sevgisizliğine Yormamalı

Erkeğin davranışlarında ciddi ve belirgin bir oranda sevgisizlik söz konusu değilse, yersiz evham yapılmamalıdır. Aksi takdirde herhangi bir ciddi sorun olmamasına rağmen, yok yere problem doğabilir. Unutmayın:

 • O davranışı, o an için olabilir.
 • Yorgun, dalgın veya dargın olabilir.
 • Siz davranışlarını yanlış yorumluyor olabilirsiniz.

 

Kocanızın size olan sevgisini kaybetmiş olduğunu düşünseniz bile; bunu dile getirmemiş olması bağların kopmamış olduğu anlamına gelir. Sevmek istiyor, ama bazı düşünceler engelliyor olabilir. Karısını “sevmek isteyen” ama sevemeyen bir erkeği, hiç böyle bir çabası bile olmayan bir erkekle aynı kefede değerlendirmemek gerekir.

Yazar Hakkında

Editör

2 Yorum

 1. Avatar
  Derviş

  Karımı sevmek istiyorum ama yıllardır sevemiyorum tam sevicek gibi oluyorum ama bazı halleri yüzünden buz gibi soğuyorum o kaadarki hayattan bile. Biliyorum beni asla anlamicak

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.