Vajinal iç dudak sarkması cilt proteinlerinin yaşla birlikte zayıflaması sonucu görülebilir. Birçok kez ise hatalı olarak sarkma şeklinde adlandırılan görünüm, doğal ve sağlıklı bir yapıdan ibaret olmaktadır.

İç Dudak Sarkması Neden Olur?

1. Belki de Her Şey Aslında Olması Gerektiği Gibi!

Ellerimiz, ayaklarımız ve nasıl ki yüzümüz bize özel ve farklı, özel bölgelerimiz de bize özel ve farklı. İç dudak sarkması olarak adlandırdığınız görünümün, doğuştan gelen ve tamamen sağlıklı bir yapı olması muhtemeldir.

Kadın cinsel organının görünür olan kısmının (vulva) şekli, boyutları, rengi ve kokusu, iç dudakların dış dudaklar dışından görünüp görünmemesi gibi konular oldukça değişkendir. Hatta çoğu kadında labyumlar (iç dudaklar: labia minör; dış dudaklar: labia majör) asimetriktir.

Vulvanın doğuştan gelen görünümünde iç dudaklar daha görünür olabilir. Çocukluk çağında bu görünüm belirgin olmasa da, özellikle ergenlikle birlikte gelişen cinsel organlarda bu fark daha belirgin olabilir.

Popüler kültürün dayatmalarına aldırmaksızın, iç dudağın şeklinin size özel olduğunu ve bu konuda “normal” diye bir genellemenin olamayacağını akılda tutmalısınız.

2. Elastin ve Kolajen Proteinleri, Zamanla Daha Az Üretilir

Vücudumuzdaki kolajen isimli protein bağ dokularımızın, kemiklerimizin ve cilt yapımızın bir arada kalmasını sağlar. Elastin ise cildimize esneklik katar. Cildimizi çekip bıraktığımızda eski konumunu almasını elastine borçluyuz. Kolajen ve elastin;

  • Cilt ve cilt altı dokularının gergin ve esnek kalmasını sağlar.
  • Cildin yenilenmesi esnasında görev alır.

Ancak bu proteinler yaş aldıkça daha az üretilmeye başlar. Yaşlılıkla birlikte cildin kırışmasının açıklaması budur. Aynı durum iç dudaklar için de geçerlidir. Yaşla birlikte artan iç dudak sarkmasının temel nedeni budur.

3. Doğum da Bir Faktör Olabilir

Normal doğum vajinada ve çevre dokularında yoğun bir stres yaratır. Elastin ve kolajenin sağladığı maksimum esnemeden fazlasına ihtiyaç duyulduğunda, vajina kanalı boyunca ve iç dudaklarda (nadiren dış dudaklar da dahil olmak üzere) doku hasarı meydana gelir.

Doğumdan sonra bu dokular kendilerini onarmaya başlasa da, aynı cildimizde oluşan bir yaranın sonradan izinin kalması gibi, bir miktar iç dudak sarkmasının kalması normaldir.

Kişi ne kadar ileri yaşlarda anne olduysa, iç dudak sarkmasının da o kadar belirgin yaşanması beklenir. Çünkü yaşlandıkça kolajen ve elastin üretimi yavaşlar ve cildin önceki haline tamamen geri dönmesi o oranda zorlaşır.

Krem Tedavileri Çözüm Sunar mı?

Kolajen içerikli kremler iç dudak sarkmasına çözüm olamaz. Çünkü hem kolajen, hem de elastin cilt üzerinden emilemeyecek kadar büyük yapılardır. Emilebilse bile, vücuttaki proteinlerle uyum içinde çalışamayacakları için herhangi bir etkileri olmazdı. Cilt gerdirici iddiası olan kremlerin çoğu aslında cildi gerdirmemekte, özel bir film tabakası oluşturarak kişide gerilmiş hissi oluşturmaktadır.

İç dudak sarkmasını yavaşlatmak için etkili olan kremler antioksidan içerikli olan ve cildin kendini yenilemesini teşvik eden kremlerdir. Ama bu ürünler de sarkmış olan dokuları eski haline getirmez.

Cerrahi Müdahale: Labioplasti

İç dudak sarkmasının kesin çözümü labioplastidir. Bu müdahale ile fazla olan dokular alınır ve vulva yeniden şekillendirilir.

Labioplasti Gerekli mi?

İç dudak sarkması ne bir hastalıktır, ne de bir hastalıktan kaynaklanır. Bununla birlikte vajinal kuruluğa yol açarsa bir sorun haline gelebilir. Çoğu zaman nemlendirici kremlerle bu sorun halledilebilir, dolayısıyla labioplasti genellikle kişinin tercihine bırakılan bir müdahale olmaktadır.

İç dudak sarkmasında aşağıdaki durumlarda doktorunuz labioplasti önerebilir:

  • Aşırı miktarda vajinal kuruluk
  • Artan katmanlar ve dokunmaya karşı aşırı hassasiyet nedeni ile temizliğin zorlaşması
  • Sürtünmenin (penetrasyonun) azalması nedeni ile cinsel hazda azalma, orgazm olmada güçlük
  • İç dudakların çamaşıra sürtünmesi nedeni ile oluşan tahriş

Bu ve benzeri herhangi bir sorun görülmüyorsa, labioplasti için tek geçerli neden olarak geriye kişinin görünümden rahatsız olması kalmaktadır. Bu durumda ameliyatın olası risklerini de göz önünde bulundurarak doktorunuzla bir değerlendirme yapınız.

Labioplasti Her Yaş İçin Uygun mu?

Labioplasti genç kızlarda da uygulanabilen bir operasyondur. Ama iç dudak sarkması şikayeti ile talep edildiği takdirde, yirmili yaşlara kadar beklenilmesi önerilmektedir. Çünkü iç dudakların ergenlik dönemindeki hızlı gelişiminin sonlanmasını beklemek daha uygun bir yaklaşımdır.

İyileşme Süresi Nedir?

Ameliyattan sonra birkaç hafta boyunca şişme, morarma, aşırı hassasiyet gibi geçici problemler görülebilir. Genital bölgede tahrişe neden olabilecek dar kıyafetlerden ve aktivitelerden bu süre zarfında uzak durmalısınız.

Labioplastide cerrahi müdahale sonucu oluşan yaralar bir ay içerisinde iyileşir, iki ay içerisinde ise yara izleri kaybolur. Ama bazı nadir vakalarda sonraki dönemde de cinsel ilişki esnasında ağrı yaşanması gibi risklerin söz konusu olduğunun farkında olunuz.

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.