Yaşamı Simgeler

Guzmanya çiçeğinin ana vatanı, Güney Amerika’nın kuzey batısı ve Karayipler’dir. Tropikal yağmur ormanlarında yaşar, bu ormanların enerjisi ve ruhu ile büyür.

Özellikle Brezilya’da guzmanya çiçeğinin gökten yağanı topladığına inanılır. Tüm yaşam kaynaklarını. Yağmuru, güneşi, ay ışığını; doğanın mükemmel dengesi ile tertemiz olmuş berrak havayı…

Gökyüzünün sağanak yağan bereketini tüm yaprakları ve çiçeği ile içine çektikçe daha da “var” olur. İç enerjisinin yoğunluğu, parlak renklerle çiçeğine yansır.

Doğanın, hareketin, yaşamın, bereketin; var olmanın çiçeğidir guzmanya.

Coşkulu Enerji ile Gelen Başarı

Brezilya’nın el değmemiş doğası ile bütünleşen guzmanya çiçeği, gerçek başarının doğa ile barışık olmaktan geçtiğini anımsatır. Doğanın enerjisi ve yenileme gücü ile el atılan her yeni işin üstesinden gelebilme anlamını taşır.

“Başarı” diye adlandırılan şer ve körlük yapılanmalarının aksine; gücünü doğanın saflığından alan ve karşı konulamaz gerçek başarı. Yetiştiği sıcak ve sımsıkı köklerle toprağa bağlanmış ortam, bu başarıya “tutkulu” sıfatını da ekler.

Çiçek açtıktan sonra doğal ölüm sürecinin de başlamış olması, sanılanın aksine başka bir başarı hikayesidir. Özünü ve enerjisini sonraki nesline aktarmış, kendisinin yüzlerce katı büyüklüğünde bir enerji kaynağına pınar olmuştur artık.

Renklerine Göre Guzmanya Çiçeği Anlamı

Guzmanya çiçeğinin farklı renkeri, gök kuşağını boyamaya yeter. Ancak en bilineni, enerjisini en parlak yansıtan kırmızı renkli olanıdır. Bu nedenle kızıl yıldız çiçeği olarak da bilinir.

Renklerine göre guzmanya çiçeği anlamları aşağıdaki gibidir:

  • Kırmızı: Enerji, yaşam; doğru hayat arkadaşının bulunması ile ortaya çıkan ateşli aşk
  • Sarı: Kötülük getirmeyen şans ve zenginlik (tropikal bitkiler aynı zamanda lüks ve refah ile de anılır)
  • Pembe: Ölümsüz aşkı simgelediğini düşünenler vardır
  • Turuncu: Önemli bir misyonu başarı ile eda etme (Bir sınavdan başarı ile geçme örneğin)

Adının Anlamı Nedir?

Guzmanya çiçeğinin adı, onu ilk bulan (daha doğrusu bilimsel sınıflandırmaya ilk sokan) kişiden geliyor. Anastasio Guzmán. Bir eczacı ve botanikçi olan Guzman, aynı zamanda tarihi objelere olan düşkünlüğü ile de biliniyor. Vefatından sonra adı meslektaşları tarafından guzmanya çiçeğine verilerek onurlandırılıyor.

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.