Göz Bozukluğu Baş Döndürür mü?

Göz bozukluğu, baş dönmesine yol açabilir. Bulanık görüşe veya çarpık algılamaya neden olan herhangi bir göz sorunu, baş dönmesini netice verebilir.

Örneğin;

  • Uzağı görememe, yakını görememe veya göz lensinden kaynaklanan çift görü (miyop, hipermetrop veya astigmat) gibi sık karşılaşılan hastalıklar baş dönmesine neden olabilir.
  • Yaş ilerledikçe ortaya çıkma riski yükselen katarakt da benzer bir sonuca götürebilir.
  • Hatta, gebelik esnasında ortaya çıkabilecek gözdeki bazı geçici değişiklikler bile baş dönmesine yol açabilir.

Özellikle miyop, hipermetrop veya astigmat gibi ışığın gözde hatalı kırılması sonucu ortaya çıkan baş dönmesi tehlikeli değildir. Uygun gözlük tedavileri veya lazer operasyonlarla kaybolacaktır.

Ancak göz bozukluğu tedavisi geciktirilmemelidir. Özellikle de baş dönmesinin yanında baş ağrısı, görme alanında zayıflama, göz ağrısı gibi başka sorunlar da belirmişse, zaman kaybedilmeden göz doktoruna gidilmelidir.

Göz Bozukluğu Neden Baş Dönmesine Yol Açar?

Beynimiz duyu organlarımızla çevreden topladığı bilgileri yorumlar ve çıkan sonuçlara göre geri bildirim sunar, bedenimizi yönetir. Baş dönmesinin temel nedeni, dış dünyadaki verilerin sağlıklı bir şekilde toplanamaması veya bazı engeller nedeni ile bu verilerin sağlıklı bir şekilde yorumlanamamasıdır.

  • Baş dönmesinin en sık karşılaşılan nedeni, hızla ayağa kalkınca kısa süreliğine beyne yeterli miktarda kan gitmemesidir. Bu örnekte, beyin kısa süreliğine sağlıklı yorumlama yapamadığı için baş dönmesi oluşur.
  • Göz bozukluğunun baş dönmesine yol açmasının nedeni ise çevreden göz vasıtası ile toplanan bilgilerin doğru olmaması, ve/veya toplanan diğer verilerle örtüştürülememesidir.

Örneğin, otogarda bir otobüste cam kenarında oturuyorsunuz ve hemen yanınızda bir otobüs daha var. İki otobüs de durur halde. Yanınızdaki otobüs geri doğru hareket etmeye başlayınca, otobüslerin geri değil ileri doğru hareket etmesine alışık olan beyniniz, gözünüzden aldığı bilgileri başlangıçta şu şekilde değerlendirir: Yandaki otobüs durmaya devam ediyor, siz ileri doğru hareket etmeye başladınız. Ama dokunma duyularınız ve iç kulaktaki denge mekanizmanız beyninize hareket etmediğiniz bilgisini vermekte. İşte ortaya çıkan bu kısa süreli karmaşa, baş dönmesine ve bazı kişilerde mide bulantısına yol açabilir.

Göz bozukluğu da benzer bir duruma yol açar. Gözden gelen hatalı sinyaller; veya denge mekanizmaları-duyu organları ile örtüşmeyen bilgiler de baş dönmesine neden olabilir.

İç Kulaktaki Sorunlar da Baş Dönmesi Yapabilir

Kulak derinimizde, çevresinde reseptörler bulunan bir sıvı vardır. Bu sıvının yer çekimi ile aldığı konum, vücudumuzun konumu hakkında beynimize bilgi verir. Başımızı hareket ettirirken, yürürken, merdiven inip çıkarken vb. başımızın ve bedenimizin konumunu bu sıvı sayesinde algılarız.

İç kulaktaki yapılarımızla göz kaslarımız mükemmel bir uyum içinde çalışır. İç kulaktan gelen bilgiler, gözlerimize nereye odaklanması gerektiği konusunda yardımcı olur. Bu sayede hareket halinde iken bile kolayca odaklanır ve görürüz.

Olduğumuz yerde dönünce veya lunapark oyuncaklarına binince ortaya çıkan baş dönmesinin nedeni, iç kulaktaki sıvıların çalkalanması nedeni ile bu sinyallerin birbiri ile örtüşmemesidir. Herhangi bir göz bozukluğu olmamasına rağmen dünya gözlerimizin önünde döner, bu esnada baş dönmesi de yaşarız. Sıvılar durulunca baş dönmesi de geçer.

Ama iç kulakta ortaya çıkan bazı hastalıklar da göz ve iç kulak arasındaki “vestibülo oküler refleks” isimli bu ilişkiyi sorunlu hale getirebilir. Sonuçta herhangi bir göz hastalığı söz konusu olmamasına rağmen görme problemleri ve baş dönmesi yaşanabilir. Vertigo, bu hastalıklar arasındadır.

Gözlük Takmak Neden Baş Dönmesine Yol Açıyor?

Birinci nedeni, beynin göz bozukluğuna alışmış olmasıdır. Bir süredir hatalı gelmekte olan görme sinyallerine alışmış ve bu düzene uyum sağlamış olan beyin, gözlük (veya kontakt lens) taktıktan sonra değişen sinyallere uyum sağlayana kadar baş dönmesi yaşanabilir.

İkinci neden ise iç kulak-göz koordinasyonunun tekrar sağlanması gereksiniminden kaynaklanır. Gözlük camı ile birlikte derinlik algısı bir miktar değişir ve nesnelerin büyüklüğünde de bir miktar oynama olur. Bu yeni algılar ile iç kulaktan gelen sinyaller tekrar uyum içinde çalışana kadar, kısa süreliğine baş dönmesi yaşamak normaldir.

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.