Göbek sarkması cildin yüzey alanının gerekenden fazla olması ve cilt altı dokularında yağ birikmesinden kaynaklanıyor. Aslında fasya isimli cilt altı bağ dokularında biriken yağ, vücut derinlerinde biriken yağ kadar sağlıksız değildir. Ama ne yazık ki dış görünüşü olumsuz etkiliyor ve fazlası da sağlıklı değil.

Göbek sarkması sık karşılaşılsa da, aşağıdaki gibi durumlarda kişinin huzurunu kaçıracak kadar şiddetli yaşanabiliyor:

 • Aşırı kilo
 • Çok hızlı kilo verme
 • Aşırı hareketsizlik nedeni ile karın kaslarının tonusunu kaybetmesi
 • Ve doğum

Kısa zamanda çok miktarda kilo verince oluşan sarkmanın nedeni, cildin uyum sağlayamamasıdır. Hem yakılan yağlar hem de hızla küçülen mide, birim hacme düşen karın cildi miktarını artırır, fazlalıklar da aşağı sarkar. Bu durum en fazla göğüs, karın ve kalçada (kadınlarda) belirgindir.

Doğumun göbek sarkmasına yol açması da benzer etkiden kaynaklanır.

Öncelikle, göbek sarkmasından kısa sürede kurtaran tek yöntemin estetik cerrahi olduğu unutulmamalıdır, ki bu müdahalenin de riskleri ve istenmeyen birçok etkisi vardır. Diğer çözümlerin hiçbiri anlık gelişme sağlamaz.

Bunun yerine göbek sarkmasını giderecek bir yaşam tarzına odaklanılmalı, kısa değil orta ve uzun vadeli beklentilere girilmelidir.

1. Beslenme Programı Çok Önemli!

Vücudumuz aldığımız fazla kalorileri yağ olarak depolar. Bu yağlardan kurtulmadıkça göbek sarkmasının giderilmesi de beklenmemelidir. Şekilli bir karın ve sağlıklı bir vücut için erkekler %13, kadınlar ise %22 civarında bir vücut yağını hedeflemelidir.

Aşağıdaki konulara dikkat ediniz:

 • Karbonhidratlardan gelen kalori miktarı azaltılmalıdır. Meyve ve sebzelerde de karbonhidrat vardır ama sundukları kalori miktarı genellikle düşüktür. Hazır şeker ve unlu mamullerin kalorisi yüksektir.
 • Protein ağırlıklı beslenilmelidir. Bu sayede kas sağlığı korunur. Ayrıca ciltteki kolajen ve elastin proteinlerinin üretimi artırılarak cildin esnekleşmesi ve gerginleşmesi sağlanır.
 • Su vazgeçilmez bir unsurdur. Cildin gerginliği için gereklidir. Ayrıca toksinlerin atılmasını sağlayarak cildin yenilenmesini hızlandırır. Günde en az iki litre su tüketilmelidir.
 • Şok diyetler sonuç vermez. Çünkü sağlık açısından sakıncaları bir yana, yağlar yakılsa bile karın cildi hızlı bir şekilde uyum sağlayamayacağı için anlamı olmaz.

2. Egzersiz

Egzersiz yapmak keskin şekilde bölgesel zayıflama sağlamaz. Karın kasları çalışırken karın bölgesi yağlarını kullanmaz. Çünkü bu yağların yıkım sürecine girerken kan dolaşımına alınmaları gerekir. Diğer bir ifade ile karın kasları için karın bölgesi yağları ile vücudun başka bölgelerindeki yağlar arasında fark yoktur.

Bunun yerine vücudun genel yağ oranını düşürecek egzersizlere odaklanılmalıdır. Koşu, yüzme, jogging (koşuya yakın tempoda yürüyüş), ip atlama, merdiven çıkma ve kardiyo egzersizleri güzel alternatiflerdir.

Bununla birlikte, karın egzersizlerinin göbek sarkmasına hiçbir faydası olmayacağı da söylenemez. Birincisi cilt, cilt altı fasya dokusu ve karın kasları birbirleri ile bağlantılıdır. Güçlü ve sıkı bir karın kası, sıkı bir cilt anlamına da gelir. Tabi çok kalın bir yağ tabakası söz konusu olursa bu fayda kendini belli etmeyecektir. İkincisi de karın kaslarını çalıştırmak, o bölgedeki kan dolaşımını hızlandırır. Bu sayede karın yağlarının metabolizması hızlanır ve yağ yıkım süreci bir miktar kısalır.

Aşağıdaki egzersizler fayda sağlar:

Sırt Üstü Pedal Çevirme Mekiği

Göbek sarkmasından kurtulmak için alt karın kaslarını daha fazla çalıştırmak gerekir. Normal mekik hareketi üst karın kaslarını çalıştırdığı için yetersiz kalır.

Bunun yerine sırt üstü uzanın, ellerinizi başınızın altında birleştirin. Sol dirseğinizle öne doğru hamle yapın, sağ dizinizi kendinize doğru çekin ve dirseğinizle birleştirmeye çalışın. Sonrasında sağ dirseğinizle sol dizinizi birleştirin (birbirlerine olabildiğince yakınlaştırın). Bu işlemi 10-15 kez 3 set halinde tekrar edin.

Alt karın kaslarını en fazla çalıştıran hareketlerden biri budur.

Yan Köprü Hareketi

Yanınız üzerine dümdüz uzanın. Uzandığınız kolunuz üzerinde yükselin (dirseğiniz doksan derecelik açı yapacak şekilde). Bu esnada vücudunuz dümdüz kalsın, Bu pozisyonu olabildiğince devam ettirin, sonrasında diğer tarafınıza geçin.

Twister Spor Aleti

Alt karın kaslarını güzelce çalıştıracak bir diğer alternatif de twister spor aleti kullanmaktır.

Not: Doğum yapan kadınların göbek sarkmasını gidermek için bir fitness veya beden eğitimi hocasından özel bir program talep etmesi gerekir. Hamilelik sürecinde zorlanan ve ayrılan karın kaslarının daha hafif tempoda çalıştırılması gerekir.

3. Karın Cildinin Esnekliği Artırılmalı

Ciltteki sarkıklığın ve kırışıklığın bir diğer nedeni de kolajen ve elastin proteinlerinin yetersizliğidir. Bu proteinler cildin gergin, esnek ve güçlü kalmasını sağlar. Diyete protein eklemenin yanında, bu bileşenleri teşvik etmek için aşağıdakiler uygulanabilir:

 • Masaj
 • Ölü deri hücrelerini temizleyecek ve selülit giderici etki sağlayacak kremler
 • Antioksidan etkili kremler
 • Sauna ve buhar odası seansları

Not: Bilimsel çalışmalara da konu olan ve şaşırtıcı sonuçlar sunan akupunktur veya bardak çekme şeklindeki alternatif tıp uygulamalarından memnun kalan kişiler vardır.

Işın ve Dalga Tedavileri

Cerrahi olmayan medikal müdahalelerdir. Bu uygulamalarda cildin kolajen ve elastin üretimi teşvik edilerek cilt sarkması giderilir. İnfrared lazer ışınları, radyo veya ultrason dalgaları kullanılabilir.

Ancak göbek sarkması çok ileri derecede ise bu uygulamalardan beklenen sonuç elde edilemeyebilir.

4. Plastik Cerrahi (Karın Gerdirici Estetik Operasyon)

Göbek sarkmasını gidermenin en kısa süreli ve kesin çözümü cerrahi müdahaledir. Öte taraftan en riskli ve maddi külfeti en fazla olan yöntem de budur.

Özellikle kontrol altına alınabilir sarkmalarda sağlıklı bir yaşam tarzı ile sürecin uzun vadeye yayılması daha uygun bir yaklaşımdır. Ama aşırı sarkmalarda kişinin tercihi ameliyat yönünde olabilir.

Karın gerdirici estetik operasyon esnasında ve sonrasında aşağıdaki gibi riskler bulunduğu akılda tutulmalı, uzman doktorla getirileri ve riskleri detaylı olarak konuşulmalıdır:

 • İşlem esnasında vücut uyuşturucu ilaçlara tepki gösterebilir.
 • Her ameliyatta olduğu gibi kanama sorunları, iltihap gibi riskler söz konusudur.
 • İyileşme sürecinde ağrı yaşanır.
 • Kişinin en az iki ay süre ile özel bandajlar ve korseler takması gerekir.
 • Yara izi kalması, cilt altında su toplanması, doku nekrozu (doku ölümleri) gibi sorunlar yaşanabilir.

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.