Evlilik teklifi fikirleri hazırlayacağınız organizasyon için ilham verici olabilir. Tüm fikirleri harmanlamalı, ilişkinize has; orijinal bir program üretmelisiniz.    

Evlilik teklifi hem samimi, hem etkili olmalı. Hazırlanmak için farklı evlilik teklifi fikirlerini değerlendirmeli, ikiniz için en uygun olan organizasyonu planlamalısınız. Müstakbel eşinize (öyle umarız) hak ettiği değeri gösterecek bir evlilik teklifi hazırlayın:

 

1. Olacağı Varmış!

Sabahın erken saatlerinde başlayan bir program hazırlayın. Bu gün sıradan bir gün olmayacak. İsimleriniz gün boyunca karşınıza çıkacak. Örneğin sabah kapınızın önüne gelen gazetenin sürmanşetinde isimleriniz yazılıdır: “Kübra ve Faruk’un Mutlu Günü”. Aa bak Kübra, ünlü iş adamlarının çocukları nasıl da yakışmışlar… Aynı isimdeki başka bir çiftin mutlulukla başlayan hikayesini beraber okuyun.

Sonra bir kahvaltı için hoş manzaralı bir yere geçersiniz. Menüdeki en lezzetli içecek, Kübra ve Faruk’un spesiyalidir. Sevgiliniz artık bunun bir tesadüf olamayacağını düşünse de, nereden bilsin akşamına evlilik teklifi yapacağınızı? (Tabi bu yazıyı okumadıysa- e siz de kendi ilişkinize özel bir organizasyon hazırlayıverirsiniz.)

Öğleden sonra parkta oturmuş muhabbet ederken hiç tanımadığınız (!) biri yaklaşır size ve sorar: “Faruk eczanesi nerede biliyor musunuz? Kızım Kübra’ya ilaç gibi gelsin istiyorum da.” Tarif edersiniz artık Faruk Eczaanesi diye. Sonra sokakta gördüğünüz bir karakalem portre sanatçısı ikinizi çalışır. Siz hiç söylememiş olmanıza rağmen çalışmasının altına “Kübra ve Faruk’a mutluluklar” yazıverir. Sevgiliniz sanatçıdan önce davranıp isimlerinizi söylerse; sanatçı soy isimlerinizi de ekler.

Akşam yemeğinde size eşlik eden müzisyen de en sevdiğiniz parçanın sözlerini Faruk ve Kübra’ya uyarlarsa evlilik teklifi Allah’ın emri olur herhalde.

2. Büyük Buluşma

Sevgilinizin değer verdiği, yanında görmekten mutluluk duyacağı herkesin isim listesini çıkarın. Akraba veya dost… Uzakta veya yakında. Sevgilinizle sadece ikinizin olduğu, ama ikiniz için çok büyük olan bir oda, restoran, açık alan vb. planlayın. Siz sohbet ederken Rize’deki arkadaşı çıkıp geliversin.

Şaşkınlık, koyu muhabbet derken Adana’daki arkadaşı. Sonra Ankara’da okuyan kardeşi. Arkadaş, anne, baba; hısım akraba derken birden mekan dolsun taşsın. Her gelen sevgilinize hediyelerle gelsin. Her gelen gözlerinizin içine gülsün, iyi dileklerde bulunsun. O dakikadan sonra müzikler de romantikleşebilir; garsonlar da rol yapmayı bırakarak günün önemine uygun hareket etmeye başlayabilir.

Organizasyonu nasıl planladıysanız artık. Belki bir sine vizyon perdesi iner; gelememiş olan sevdiklerin mutluluk dilekleri yansıtılır. Belki kocaman bir pasta kesilir. Umarız daha siz teklif etmeden müstakbel eşiniz kalbinde evet demiş olur.

3. Hazine Avına Çıkarın

İlişkiniz için anlamlı olan birkaç mekan düşünün. Planlamaya başlayın. Ses kayıtları veya not kağıtlarına sevgilinizin neler yapması gerektiğini ifade edin. Bu kayıtları sevdiğinizin eline verin. Siz olmadan bu adımları tek tek yapmasını isteyin. Örneğin ilk kağıtta “Kuğulu Parktaki anımız ne kadar güzeldi değil mi? İlk durağın orası…” yazıyordur. Sevdiğiniz oraya gittiğinde kendisini “Seni Her Zaman Seveceğim” pankartı karşılar.

 

İkinci kağıtta ise o kıyafetle çekilmiş bir fotoğraf eşliğinde ” Bana aldığın ilk hediyeyi hatırlıyor musun? Şimdi o mağaza seni bekliyor!” yazıyordur. Sevgiliniz o mağazaya gittiğinde kendisi ile özel olarak ilgilenen bir kişi vardır ve ücreti önceden ödenmiş olarak sevgilinizi baştan aşağı donatır. Üçüncü kağıtta “lütfen seçtiğin kıyafetlerle gelir misin?” yazıyordur.

Bir sonraki kağıtta not alınan yere geldiğinde ise tüm şıklığınız ve ciddiyetinizle sizi görür. Son kayıtta ise umarız ömür boyu sürecek birlikteliğinizin ilk adımı yazar.

4. Derinleştirin

Sevgilinizin okumaya doyamadığı, çok sevdiği bir yazar veya şaire ulaşın. Kendisinden (ayırabileceği zaman veya özverisi uzunluğunda) bir evlilik yazısı rica edin. Bu yazıda nelerin olabileceği konusunda sanatçınıza fikir verebilirsiniz. Örneğin kendinizi tanıtabilir, sevgilinizin nelerden hoşlandığını, hatıralarınızı ve her ikinizin de çok önem verdiği prensipler hakkında bilgi verebilirsiniz. Gerisini yazarın veya şairin kalemine bırakın.

İkinizin ilişkisine has bir yazı hazırlasın ve kendi mail adresinden sevgilinize göndersin. Artık sizi över mi, “bu çocuk biraz saf sen bunu kaçırma” mı der, evliliğin gereksiz bir iş olduğunu mu söyler orasını ben bilemem :). Şaka bir yana, aşkınız böyle bir emeği çok değerli ve anlamlı bulabilir. Maili çok güzel bir manzaraya karşı okumuştur, siz de cebinizde yüzüğünüzle hazırsınızdır.

Mailin zamanlaması, yazının içeriği, bu yazıyı evlilik teklifine nasıl bağlayacağınız artık sizin organizasyon becerinize kalmış.

Not: Uzunca bir yazı hazırlamayı kabul etmese de, imzaladığı kitabının altına “mutluluklar dilerim sayın Fatma ve Ali” yazısı bile evlilik teklifinizi oldukça süsleyecektir.

Evlilik Teklifi Fikirlerine Eklenebilecek Detaylar

  • Güzel anılarınızın aktığı orijinal bir fragman hazırlayın. Kim bilir, belki de mükemmel bir filmin tanıtım çalışması olur!
  • Bir doğa gezintisine çıkın. Yol boyunca pikniğinizi yapın, bisikletinizi sürün, yürüyüş yapın. Yolun sonunda sevdiğinizi “Benimle Evlenir misin?” yazan dal parçaları, toprak veya pankart beklemektedir.
  • İlk günlerinizi, ilk hediyelerinizi, ilk cümlelerinizi hatırlatın.
  • Sahillerin kumsal avantajından yararlanın. İstediğinizi yazabilirsiniz.
  • Adrenalin sporlarını değerlendirebilirsiniz.
  • Bulunduğunuz mevsimin avantajını kullanın. Kardan adama not asabilir, kara yazı yazabilir, güneşin altında jet skiye binebilir, yağmurda yürüyebilir, sonbaharın kahverengi yaprakları ile resimler çizebilirsiniz.

 

  • Evlilik teklifini bir günlük programa sıkıştırmak yerine; bir haftalık bir seyahate yayabilirsiniz. O sürekli konuştuğunuz Avrupa seyahati için mükemmel bir zaman olabilir.
  • Evlilik teklifi esnasında illa ki bir fotoğrafçı olsun ki o anı ölümsüzleştirsin.
  • Gül yaprakları ve mumlar her zaman işe yarar.

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.