Evdeki karıncalardan kurtulmak için tarçın, limon yağı veya beyaz sirke gibi doğal yöntemler deneyebilirsiniz. Bu yöntemlerin yetersiz kaldığı durumlarda ise boraks gibi kimyasal önlemler gerekli hale gelebilir.

Yaz ziyaretçileriniz, karıncalar, sezonu açtılar ve mutfak dolabınızı işgal etmeye başladılarsa bu davetsiz ziyaretçilerle başa çıkmak  için önlemlerinizi hızla almalısınız. Karınca kolonileri o kadar hızlı yayılırlar ki; karıncaları uzaklaştırmak zaman geçtikçe daha da güçleşir.

 

Öncelikle en az zararlı yaklaşımı tercih etmek, çevre için en masum ve doğal olan yolu seçmek ilk adımınız olmalıdır. Karıncaları öldürmek en az istenen seçenektir. Karıncaları kaçırmak için hafif ve doğal olan yöntemlerin yeterli olmadığı noktada ancak kimyasallara başvurmak gerekebilir.

Karıncaları Evinizden Soğutun

Öncelikle Takip Edin

Karınca ile mücadele edebilmek için nereden geldiklerini ve nereye gideceklerini görmek gerekir. Bunun için şekerli bir yiyeceği dışarıya bırakın ve yiyeceği bulan karıncayı takibe alın. Karınca yuvaya kırıntı ile dönerken arkasında bir koku izi bırakacak ve diğer karıncalar bu mesajı takip edeceklerdir. Bu sabır ve zaman isteyen bir iş olsa da sonuca değecektir. Tüm bu işçi karıncalar, görünmeyen yuvalarındaki kraliçeye ulaştıracaktır sizi.

Kraliçe karınca yuvayı asla terk etmez ve işçi karıncaların sayısını arttırmakla görevlidir. Yani koloninizin kaynağı olan kraliçeye ulaşmanız şart. Aksi takdirde siz diğer karıncaları öldürseniz veya uzaklaştırsanız bile, kraliçe karınca daha fazla karınca doğurarak eksiği kapatacaktır.

Yuvalarını Belirledikten Sonra Yapılması Gerekenler

Evinizi içten ve dıştan kontrol etmelisiniz. Duvardaki delikleri, tavandaki çatlakları tespit ederek ihtiyaç duyulan yerleri kapatıp başka noktalardan giriş ve çıkışları önlemelisiniz

Karıncalar da tüm canlılar gibi yiyecek ve su kaynaklarına yakın kalmaya çalışacaklardır. Mutfağınızın ve banyonuzun ana hedefleri olmasının nedeni budur. Karınca gelmemesi için artık evinizin onlar için çok da uygun olmadığı izlenimini vermeliyiz. Eviniz karıncalar için cazip bir yer olmaktan çıkmalı.

Peki, karınca gelmemesi için ne yapmalı diyorsanız:

  • Özellikle mutfağınızı temiz tutmalısınız.
  • Banyonuz her daim kuru olmalı.
  • Karıncalar için cazip kalıntıları, şekerli gıdaları açıkta bulundurmayın.
  • Zemininizde kırıntı bırakmayın.
  • Buzdolabında saklanmayan gıdaları mutlaka ağzı kapalı olarak muhafaza edin.
  • Tezgâhınızı, dolaplarınızı ve hiçbir yüzeyi nemli ve kirli bırakmayın
  • Lavaboyu temiz tutun. Kirli tabaklar ve su birikintileri bırakmayın.
  • Çöp kutularınızı sıkıca kapatın ve biriktirmeyin.

Karıncalardan Kurtulma Yolları ve Karıncalara Doğal Çözüm

Karıncalar neyi sevmez: Keskin kokuları. Öyle olunca tabi ki doğal yöntemlerimizin hepsi keskin kokuları olan doğal ürünler :

 

1. Tarçın

Etkili bir karınca kovucudur. Kokusunu sevmeyen karıncaları evinizden ve mutfağınızdan uzak tutacaktır. 1 fincan suya yarım çay kaşığı tarçın yağı ilave edin. Bu çözeltiyi pamuk yardımıyla yuvalarının giriş yerine koyabilir ve silebilirsiniz. Günde bir kaç kez tekrarlayabilirsiniz.

2. Beyaz Sirke

Beyaz sirke ile karınca nasıl önlenir diyorsanız; her derde deva sirke güçlü kokusu sayesinde karıncaların koku yollarını maskeler. Bu sayede karıncalar yönlerini kaybederler. Bu keskin koku, karıncaları uzaklaştırmak için güçlü bir tedbirdir.

Beyaz sirke ve suyu eşit miktarda karıştırıp solüsyonu bir sprey şişesine boşaltın. Giriş noktalarına, süpürgeliklere püskürtebilirsiniz. Hatta yerlerinizin ve tezgâhlarınızı genel temizliğinizi de yapabilirsiniz.

3. Limon

Karınca kaçırmak için limonun kokusunu ve kabuğundaki asidi kullanabilirsiniz. Bir pamuk topu hazırlayıp bunu limon yağına batırarak dolaplara köşelere ve giriş noktalarına bırakabilirsiniz. Böylece karıncalar evinizden hızla uzaklaşmak isteyeceklerdir. Ayrıca limon kabuğunu çıktıkları bölgelere de sıkıştırabilirsiniz.

Not: Çay ağacı yağı ve karanfil yağı da aynı etkiyi gösterir.

4. Nane

Karıncaları uzak tutabilen bir diğer doğal kovucu da nanedir. Koku alma mekanizmalarını bozarak besin kaynaklarını tespit etmelerini engellerler. 1 bardak suya 10 damla uçucu nane yağı ekleyin. Sprey şişesine koyarak karıncaların giriş noktalarına püskürtün. Eviniz mis gibi kokarken, karıncalar bu kokuya dayanamayacaklar.

5. Kırmızı Toz Biber

Etkili bir karınca önleyicidir. Karıncaların yemeğe ve yuvalarına doğru yönelmelerini sağlayan kimyasal sinyalleri yok eder. Uygun bir sinyal olmadan hayatta kalamayan karıncalar, bunu bir tehlike olarak algılayıp mekânı terk etmek isteyeceklerdir.

6. Karabiber

Ziyaretçilerinize şeker yerine biraz biber vermeye ne dersiniz? Böylece mutfağınızdan taşınmak isteyeceklerdir.

 

Karıncalardan Kurtulmak İçin Kimyasal Yöntemler

Karıncalardan nasıl kurtulunur sorusuna buraya kadar bahsettiğimiz yöntemler en kibarları olup caydırma amaçlıdır. Umarız bu tedbirlerden sonuç alırsınız. Ancak ciddi anlamda karınca basmış evlerde çözüm bulmak zor olabiliyor. Bu durumlarda da maalesef karıncaları öldürmek gerekebiliyor.

Bundan sonraki yöntemleri dışarıdaki karınca kolonilerinin üzerindense, yuvalarına uygulamanızı şiddetle tavsiye ederiz. Çünkü toplu olarak yuva dışında öldürdüğünüz kolonilerin azaldığını gören kraliçe daha çok işçi karınca üretmek için kolları sıvayacak; karıncalar da evinizde kalmaya devam edecektir. Püskürtme işlemini yuvalara yapmalısınız.

1. Boraks

Çevreci çözümleri denediniz ve bir türlü karıncaların evinizdeki yüksek trafiğini kesemediyseniz artık kimyasal yola başvurmak zorundasınız. Karıncaların insanlara doğrudan bir zararı olmayabilir. Ancak yiyecekler yoluyla dolaylı olarak tehdit altındasınız.

Boraks karıncalar için toksiktir ve yuttuklarında onları öldürür. Boraksı şeker ile 1:3 oranında karıştırın. Elde ettiğiniz çözeltiyi şurup kıvamına getirmek için yeterli su ile karıştırın. Bu macunu yuvalarına sıvayın.

 

2. Karınca Yemleri

Tüm çareler tükendiyse hazır satılan karınca yemlerine başvurabilirsiniz. Bu yemlerin de birçoğunda zaten boraks vardır. Karınca yemlerini evdeki  çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak tutmayı sakın unutmayın.

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.