Ciddi düşünen bir erkek, sevdiği kadına zaman ayırır. Tek başınaymış gibi hareket etmez, sevgilisini gelecek planlarına dahil eder. Sorumluluk almaktan kaçmaz; en ufak bir sorunda arkasını dönüp gitmez. 

Erkekler ciddi düşünüp düşünmediklerini her halleri ile belli ederler. Genellikle ne istediklerini saklama gereği duymaz; isteseler de beceremezler. Evlenmeyi düşünüyorsa, evlenecek gibi hareket eder. Düşünmüyorsa da ona göre. Bunu dile getirmeseler de, sizinle evlenmeyi düşünüp düşünmediklerini tavırlarından okuyabilirsiniz.

Yeter ki o erkeği değiştirmeye çalışmadan, var olan gerçekleri olduğu gibi kabul edin. Cinsel yakınlığı her zaman erkeğin ciddiyetine yormayın. Aşağıdaki konuları gözden kaçırmamalısınız:

1. Zaman Ayırır

Sevdiği kadına geniş zaman ayıran ve beraber olduğu süre boyunca kendini iyi hisseden bir erkek; böylesine hoş zaman geçirdiği birini kaybetmek istemeyecektir. Yanınızdan ayrılmak istemeyen bir erkeğin, ilişkiyi bir adım daha ileri taşımaya gönüllü olacağını söylemek kehanet olmasa gerek.

 • Sürekli sevgili ile temas halindedir. Telefon her an elinde sürekli mesaj atmasa da, genel olarak sevdiği kadından haberdardır.
 • “Nasılsın” veya “bugün neler yaptın” gibi soruları yüzeysel sormaz. Detayları da merak eder.
 • Milli ve dini bayramlarda, özel günlerde ilk aklına gelen kişilerden biri de sevdiği kadındır.
 • Merak eder. Sevgilisinin duygularını, düşüncelerini, geçmişini, isteklerini, neler planladığını bilmek ister.

Ciddi düşünmeyen bir erkek, sadece arada bir kafasına estiği zaman size ulaşacaktır. Siz daha sık buluşmak istediğinizde ise farklı bahaneler üreterek sıyrılmaya çalışır. Belki de arada bir mesaj yazacak kadar bile zaman ayırmak istemez.

2. Kıskançlık Emareleri Gösterir

Ciddi düşünen bir erkek, ilişkisinin sınırlarına diğer erkeklerin saygı göstermesini bekler. Birini bu sınırları yıpratırken görür veya kendisine rakip gibi hissederse kıskanmaya başlar. Sizinle kısa değil uzun vadeli bir ilişki planlayan bir erkeğin; başka bir erkekle birlikte olmanız ihtimalini hoş karşılaması mümkün değildir.

Tabi ki ciddi düşünüyorum diye kantarın topuzunu kaçırmamak gerek. Kontrollü bir kıskançlık başka bir konudur, sevgilinin hayatını zindana çeviren bir gardiyan olmak ise bambaşka.

3. Sevdiği Kadını Gelecek Planlarına Dahil Eder

Bir erkek hem sizi çok sevdiğini iddia ediyor hem de sizin fikrinizi almadan yurt dışında çalışma planları kuruyorsa, ciddi düşünmüyor demektir.

Yakın ve uzak geleceğe dair planlar kurarken “ben” değil “biz” diyen erkek, ciddi düşünüyordur. Uzun vadede sizi yanınızda görmek istiyordur. Her nerede ve hangi şartlar altında yaşama hayalleri kurarsa kursun, sizin de bu tablonun içinde olmanızı bekliyordur.

 • Evlilikten, çocuk sahibi olmaktan konuşur.
 • Maddi durumlarınızı değerlendirir, evlilik ihtimaline karşı gerekli olan önlemleri almaya başlar.
 • Ortak geleceğiniz için kafa yorar.

Bu tabi ki şimdiden kesin olarak sizinle evlenme kararı vermiş olduğu anlamına gelmeyebilir. Ancak böyle bir ihtimalin söz konusu olduğunu düşünen erkek, ona göre plan kurar.

4. Fedakarlıkta Bulunur

Ciddi düşünen bir erkek fedakarlıkta bulunur. Her erkeğin fedakarlık sınırı farklı olabilir, ama en azından;

 • Sizinle buluşmak için katedeceği yolu (çok uzakta değilse) dert etmez.
 • Yeme, içme, gezme, giyinme konularında elinden geldiğince (en azından) kendisinin standartlarında olmanız onu mutlu eder.
 • Tavla oynamayı sizinle birlikte olmaktan daha değerli görmez.
 • Diğer kadınlarla olan ilişkilerinde daha dikkatli hareket etmeye başlar. Aşırıya kaçmadığınız sürece bu konuda sizin rica ettiğiniz sınırlara saygı gösterir.
 • Nerede akşam orada sabah psikolojisinden sıyrılır. Özellikle bazı konularda size hesap verme sorumluluğunu üstlenir.

5. Daha da Koruyucu Davranmaya Başlar

Erkekler değer verdikleri kadını etkileyebilmek ve onun gözünde kahraman olmak ister. Bunu başardıklarını hissettikleri anda ise birden korumacı yaklaşmaya başlar. Uzun süreli ve derin bir ilişki arayan erkek, koruyucusu olabilmek için kadının ona izin vermesini bekler. Bu elektriği aldığı anda ise kadının üzerine titreyecek, değerli varlığına bir zarar gelmesini istemediği için daha da koruyucu davranmaya başlayacaktır.

6. Aileleri Dahil Eder

Akrabaların; özellikle de anne ve babanın dahil olduğu bir ilişkinin ciddi olmaması ihtimali düşüktür. Ciddi düşünen bir erkek (ilişkinin çok başlarında değilseniz) ailenizle tanışmaktan çekinmeyecektir. Aksi takdirde bu sorumluluğu almaya gönüllü olmayacaktır. Hatta birçok ilişki, bu aşamaya gelindiği anda sonlanmaktadır.

Benzer şekilde ciddi düşünen bir erkek, sevdiği kadını ailesi ile tanıştırmaya can atar. Mutluluğuna ailesini de dahil etmek ister. Kendi ailesi ile özel sorunları olmadığı sürece sevdiği kadın ve ailesi ile bir tanışma yemeğini dört gözle bekleyecek, fazla geciktirmeyecektir.

7. Tek Başınaymış Gibi Hareket Etmez

Ciddi düşünen bir erkek tek başına olmadığının farkındadır. Genel olarak yalnızmış gibi davranmaz veya her an canı istediğinde tüm bağlarını koparıp yalnız kalabilirmiş gibi hareket etmez.

 • Sosyal medya profillerinde birlikteliğinizi paylaşmaktan çekinmez.
 • Sizi arkadaşları ile tanıştırır.
 • Siz onu arkadaşlarınızla tanıştırdığınızda onlarda  güzel bir izlenim bırakmak ister.
 • Tatil planlarını sizinle yapmaya başlar. Tatilinde ona eşlik edemeseniz bile, gideceği yeri veya zamanı sizden saklamaz.

Ciddi düşünen bir erkek sorumluluk alır. Bana ne diyip geçiştirmeden sorunların üzerine eğilir. En ufak bir tartışmada kaçmaz; ciddi bir kavgadan bir saat sonra hiçbir şey olmamış gibi arkadaşları ile eğlenmeye gitmez. İlişkisine değer verir, sevdiği kadının ruh halinden etkilenir. Yeri gelir küser, kızar, gönül alır, özür diler, sitem eder ama ilişkisini pamuk ipliğine bağlıymış gibi sürdürmez.

Hassas Bir İpucu: Hayatında bir daha sizden başka hiçbir kadın olmaması ihtimali, ciddi düşünen bir erkeğe (ciddi düşünen bir kadına olabileceği gibi) az da olsa psikolojik bir yük getirebilir. Ancak olgun bir erkek bu duygunun üstesinden erdemle gelecektir.

 

 

Yazar Hakkında

Editör

2 Yorum

 1. simsek

  Bu yazıyı ciddiye alan bir kadının olduğunu düşünmüyorum! Kadınlar biz erkekleri bencillikle suçlar, oysa yalnızca kendilerini düşünürler! Akıllarısıra erkekleri sınarlar ama erkek sınandığını bildiğini hissettirmez. Tabii bunu kadınlar anlamasın diye söylemezler!

  Cevapla
 2. Mustafa

  Bu bilgiyi öğrenmek ilişkide hata yapılmaması için kaybetme korkusu için bu gibi bilgileri öğrenmek ister kendi düşüncelerimi belirtiyorum. Aksini iddia edenvarsa bu konuyu tartışalım

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.