Elma sirkesinin yüze faydalarının bir kaçı sivilceleri yok etmesi, aşırı yağlanmayı azaltması ve yaşlılık lekelerini yok etmesidir. Uygulama esnasında elma sirkesinin bir miktar su ile seyreltilmesi gerekir.

Elma sirkesinin gıda yolu ile tüketildiğinde birçok faydası olduğu gibi, cilt üzerine uygulandığı zaman da etkili sonuçları olmaktadır. Yüzünüzü her gün düzenli olarak elma sirkesi ile yıkarsanız farkı hissedersiniz.

 

Elma Sirkesinin Yüze Faydaları Nelerdir?

1. Sivilcelerle Savaşır

Elma sirkesinin yüze en belirgin faydalarından biri, akne ve sivilcelerle savaşmasıdır. Elma sirkesi bu gücünü iki özelliğine borçludur:

 • İçeriğinde malik asit (elma asidi), sitrik asit ve asetik asit vardır. Bu asitler antibakteriyel, virüs ve mantar önleyicidir. Mikroplara karşı etkili olması, sivilce oluşumunu önemli düzeyde azaltır.
 • Elma sirkesi yüzü aynı zamanda toz ve aşırı cilt yağı gibi kirlerden arındığı için de sivilce oluşumunu azaltır.

2. Yaşlılık Lekelerini Temizler

Elma sirkesinin içeriğindeki alfa hidroksi asitleri vardır. Bu bileşenler ölü deri hücrelerini temizler, yeni ve sağlıklı cilt oluşumunu uyarır. Birçok farklı kozmetik yüz temizleme ürünü, içeriğindeki alfa hidroksi asidi sayesinde etki göstermektedir. Ancak elma sirkesindeki doğal alfa hidroksi asit miktarı çok daha fazladır.

Elma sirkesinin yeni cilt oluşumunu uyarması, yüze aşağıdaki faydaları sunar:

 • Yaşlılık lekelerini yok eder.
 • Yüz cildinde farklı bölgeler arasındaki ton farkını giderir.
 • Ciltteki güneş yanıklarının daha hızlı iyileşmesini sağlar.

3. Cilt Dengesini Kurar

Elma sirkesi cildin pH (asitlik) dengesini sağlar. Ayrıca damar büzücü etkilidir. Bu iki etken sayesinde yüze aşağıdaki faydaları sağlar:

 • Sebum (cilt yağı) üretimini dengede tutarak cildin kurumasını veya aşırı yağlanmasını önler. Elma sirkesinin bu etkisi oldukça güçlüdür.
 • Yüzdeki kızarıklıkların önüne geçebilir.
 • Elma sirkesinin asidik olan pH’ı, yüz kaşıntısını ve tahrişini de önler.

4. Kırışıkları Azaltır

Elma sirkesinin içeriğinde bol miktarda C vitamini ve birçok farklı vitamin bulunmaktadır. C vitamini, yüz cildindeki kolajen üretimini teşvik eder. Kolajenler ise cildin esnek ve gergin kalmasını sağlayan bileşenlerdir. Esnek ve gergin bir ciltte kırışık miktarı azalacağı gibi, yeni kırışıkların ortaya çıkması da geciktirilmiş olur.

 

5. Elma Sirkesinin Yüze Diğer Faydaları

 • Cilt gözeneklerini açar. Bu sayede yüz cildinin rahat nefes alıp vermesini sağlar. (Bu etkisi de akne ve sivilce ile savaşmasında yardımcı olur.)
 • Yüzdeki toksinleri (vücut zehirlerini) temizler. Bu sayede cildi temizler; daha genç, canlı ve parlak bir cilt sunar.
 • İltihap giderici etkisi sayesinde kıl dönmesi vb. tahriş nedeni ile ortaya çıkan küçük iltihaplı sivilceleri yok eder. Erkekler tıraş sonrasında yüzlerine uyguladıkları takdirde rahatlama hissedeceklerdir.

Elma Sirkesi Yüze Nasıl Uygulanır?

Uygulama Öncesinde Bilinmesi Gerekenler

Elma sirkesi, içeriği güçlü ve keskin olan bir üründür. Dolayısıyla yüze uygulanırken su ile seyreltilmesi gerekir. Seyreltmediğiniz takdirde elma sirkesinin yoğun asidik olan içeriği, hassas yüz cildini tahriş edebilir.

Seyreltme işlemi için aşağıdaki oranları değerlendiriniz:

 • Hassas ciltler için: Bire (elma sirkesi) dört (su)
 • Normal ve kuru ciltler için: Bire (elma sirkesi) iki (su)
 • Çok yağlı ciltler için: Bire bir

Seyreltme işleminden sonra karışımı güzelce çalkalayarak elma sirkesini eşit oranda seyrelttiğinizden emin olun. Cildiniz alıştıktan sonra elma sirkesinin oranını aşamalı olarak artırabilirsiniz.

İlk Defa Deniyorsanız; yüzünüzün tamamına uygulamadan önce çenenizin altında küçük bir bölgeye uygulama yapın. Elma sirkesi bazı ciltler için alerjik olabilir. Böyle bir durum söz konusu olursa fazla göz önünde olmayan bir yüz bölgesinde anlaşılmış olur. Alerjik tepki halinde (kızarma vb.) yüze elma sirkesi uygulamasından vazgeçiniz.

Uygulaması

Hazırladığınız karışımı bir parça pamuğa emdirerek tüm yüzünüze gezdirin. Yüz cildinizin elma sirkesini tamamen emdiğini hissedene kadar pamuğu tekrar tekrar ıslatabilirsiniz. İlk defa uyguluyorsanız, 5 dakika sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Bu sayede cildinizin olumsuz tepki gösterme ihtimaline karşı önlem almış olursunuz. Herhangi bir sorunla karşılaşmadıysanız sonraki uygulamalarınız 30 dakikaya çıkarın.

 • Gözünüze gelmemesine dikkat edin.
 • Her gün uygulayabilirsiniz. Yüz cildine uyguladığınız gibi, sivilcelerden şikayet ettiğiniz herhangi bir cilt bölgesine de uygulayabiliriniz.
 • Elma sirkesi, yüz cildinizi güneş ışığına ve ultraviyole ışınlara karşı daha hassas hale getirebileceği için, uygulamayı gece saatlerinde yapmanızı öneriyoruz.

Uygulama sonrasında yüzünüzü yıkadıktan sonra yüzünüze nemlendirici uygulayın. Nemlendirici olarak Hindistan cevizi yağı veya jojoba yağı gibi kimyasal içermeyen organik ürünler kullanabilirsiniz.

Not 1: Elma sirkesi yüz cildinizdeki yaralara veya sivilce ucu açığı gibi noktalara temas ettiğinde yakabilir. Ancak bu hafif bir sancı olacaktır.

Not 2: Hazırladığınız seyreltilmiş elma sirkesine yeşil çay, aloe vera jeli, seyreltilmiş çay ağacı yağı veya hamamelis otu gibi ürünler etkileyebilirsiniz.  Bu ürünler cildi gerdirmeleri, beslemeleri veya sivilcelerle savaşmaları ile bilinmektedir. Yine bu etkileri ile bilinen diğer ürünler de ekleyebilirsiniz.

 

Yaşlılık Lekeleri İçin Özel Uygulama

Bire bir oranında seyreltilmiş elma sirkesini bir pamuğa emdirin. Pamuğu yaşlılık lekesinin üzerine yerleştirerek bekletin. 30 dakika sonra soğuk suyla yıkayarak kurulayın. Bu işlemi günde iki kez altı hafta boyunca tekrarlayın. Yaşlılık lekesinin kaybolduğunu göreceksiniz.

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.