Burundaki kemik eğriliği çok tehlikeli hastalıklara neden olmasa da, yaşam kalitesini oldukça düşürür. Eğriliğin şiddetine bağlı olarak yol açtığı zararlar da artar.

1.  Nefes Almakta Güçlük

Burun kemiği eğriliği, en az bir burun deliğinin daralmasına veya tıkanmasına neden olur. Soluk alıp verirken hava geçişi güçleşir. Kişi aradaki farkı burun ucundaki etli bölgeye parmak ucu ile hafifçe baskı yaparak bir miktar anlayabilir.

Bu etki, alerji veya üst solunum yolu iltihabı (nezle vb.) durumunda daha belirgin yaşanır. Hastalık hafif olsa bile burun çok daha kolay tıkanır.

2. Horlama

Burundaki tıkanıklık kişiyi gece uyurken ağzından nefes almaya ve horlamaya da itebilir. Yetişkinlerde bu sorunla sık karşılaşılmaktadır. Burun kemiği eğriliği olan bebek veya çocuklarda ise uyku esnasında gürültülü nefes alma görülebilir.

3. Yorgunluk

Gün içerisinde vücudumuzda biriken oksijen radikalleri (vücut zehirleri), biz uyurken temizlenerek atılır. Bu sayede dinçleşiriz. Ama bunun başarılabilmesi için kanımızın oksijenlenmesi gerekir. Oksijenlenme ise aldığımız nefesle sağlanır. Burundaki kemik eğriliği hava giriş çıkışını azalttığı için, sabahları yorgun kalkmaya neden olur.

Çarpıntı: Burun kemiği eğriliğinin zararlarından biri de kalp çarpıntısıdır. Kronik (sürekli) yorgunlukla birlikte ortaya çıkabilir. Başka bir sorunla açıklanamayan çarpıntınız varsa, nedeninin burun kemiği eğriliği olma ihtimali düşük değildir.

4. Kronik İltihaplanmalar

Burun kemiği eğriliğinin nefesi zorlaştırmanın yanında bir zararı daha vardır: Burun salgılarının düzgün şekilde atılmasını da engeller. Özellikle tıkanık olan burun tarafındaki salgılar vücut dışına atılamayınca, üzerine iltihap binme riski artar. İltihap bindiğinde ise bir adım sonrası sinüzittir.

Bu sorunu olan kişilerde kronik sinüzit görülme riski çok daha yüksektir.

5. Diğer Zararları

Burun kemiği eğriliğinin aşağıdaki gibi zararları da söz konusu olabilir:

  • Kozmetik (görünüşle ilgili) problemlere neden olur.
  • Baş ağrılarına ve geniz akıntısına yol açabilir.
  • Kıkırdakların ve diğer dokuların konumlanışı hatalı olduğu için, ufacık bir darbede bile burun kanaması görülebilir.

Yüzün sadece bir tarafında görülen ağrının nedenlerinden birinin de burun kemiği eğriliği olabileceği üzerinde durulmaktadır.

Not: Aslında burunda eğriliğe yol açan yapı bir kemik değil, sert kıkırdaktır. Burun kemiği burun kökündeki kısa mesafede sonlanır, eğilmez ama kırılabilir. Sonrasında kıkırdak başlar ve eğrilik de orada görülür. Ancak halk arasında bu isimle bilindiği için, doktorunuz da burun kemiği eğriliği ifadesini kullanarak daha iyi anlaşılmayı hedefleyebilir.

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.