Buğday şırası probiyotik etkisi ile ön plana çıkan sağlıklı bir içecektir. Evde kolayca hazırlanabilen bu içecek bir vitamin deposudur. Gluten hassasiyeti olanların dikkatli tüketmesi gerekir.

Buğday Şırası Nedir?

Buğday şırası, çimlenmeye hazırlanmış ama henüz çimlenmemiş buğday tanelerinden elde edilen, fermantasyona uğramış bir içecektir. Vegan içeceği olarak da geçer.

 • Alkolsüzdür (fermantasyonu esnasında kefirden bile çok daha az alkol ortaya çıkar)
 • Hakkındaki ilk kapsamlı çalışmaları 1980’li yıllarda Ann Wigmore isimli diyetisyen yapmıştır, kendisi buğday şırasının bir besin deposu olduğu ifade eder.
 • Romanya’da geleneksel olarak tüketilen bir içecektir.

Not: Buğday çimi suyu ile karıştırılmamalıdır. Buğday çimi suyu, çimlenmiş buğdayın çekilmesi ile elde edilir. Bol miktarda klorofil içerdiği için yeşil renktedir. Buğday şırası ise bulanık beyaz renktedir, buğday tanelerinden elde edilir.

Buğday Şırası Faydaları

 1.  Kaliteli Bir Probiyotiktir

Sindirim kanalımızda, özellikle de bağırsaklarımızda bol miktarda yararlı bakteri bulunmaktadır. Antibiyotik kullanımı, sağlıksız beslenme veya gıda zehirlenmesi gibi nedenlerle bağırsak florası bozulabilir, probiyotik gıdalarla düzeltilmesi gerekir.

Buğday şırası, içerdiği Lactobacillus isimli yararlı bakteriler sayesinde probiyotik etki sunar. Zararlı bakterilerle ve mayalarla mücadele ederek bağırsak sağlığını artırır. Bu etkisi sayesinde bağırsak mantarı hastalığına şifa sunabilir.

2. Sindirim Kanalı Sağlığını Artırır

Buğday şırası gibi fermente ürünler, yarı sindirilmiş gıdalardır. Bu nedenle tüketildikleri takdirde mide ve bağırsakları yormazlar ve içerdikleri gıdalar vücuda kolayca emilir.

Buğday şırası ayrıca;

 • Bol miktarda kaliteli enzim içerir. Ve bu enzimler ısıl işlem görmedikleri için yüksek derecede etkilidir.
 • Tükürük salgısında da bulunan amilaz enzimi içerir. Tükürük salgısının sindirim kanalına yaptığı katkının aynısını bol miktarda yapar.
 • Hafifçe laksatif etkilidir, kabızlığa iyi gelir.

Sağlıklı bir sindirim kanalının artıları tartışılmazdır. Sorunlu bir sindirimin Alzheimer hastalığıyla bile ilişkisi olduğu hesaba katılırsa, buğday şırasının önemi daha iyi anlaşılır.

3. Besleyicidir, Vitamin Deposudur

Buğday şırasında bol miktarda protein vardır. Bu proteinler fermantasyon işlemi esnasında amino asitlere parçalanır. Bu durum, bağırsaklarda daha güzel emilebileceği anlamına gelir.

Buğday şırasında aşağıdaki besinler de vardır:

 • B12 de dahil olmak üzere, bol miktarda B kompleks vitamini
 • C ve E vitamini
 • Fosfat

Ayrıca, vücutta aktif hale getirilen vitaminlerin metabolizmasına da katkı sağlar.

4. Enerji Verir

Buğday şırasında karbonhidratlar da vardır. Bu karbonhidratlar toz şeker gibi basit karbohidrat formunda değildir. Sağlıklı bir şekilde enerji verir.

Not: Buğday şırasının alkol tüketme isteğini bastırdığını ifade edenler de vardır. Alkolizmle mücadelede sağlıklı bir alternatif olarak değerlendirilebilir.

Buğday Şırasının Olası Yan Etkileri

Buğday şırası genel anlamda diğer fermente olmuş gıdalarda da olduğu gibi sağlıklı bir üründür. Ama aşırı veya hatalı tüketime bağlı olarak aşağıdaki gibi sorunlar ortaya çıkabilir:

1. Gluten Hassasiyeti Olanlar Dikkat Etmeli

Gluten buğdayda bol miktarda bulunan bir protein çeşididir. Bazı kişiler gluten hassasiyetleri nedeni ile unlu mamul tükettikten sonra şişkinlik gibi sorunlar tecrübe eder. Aslında buğday şırası gluten hassasiyeti olanlar için sağlıklı bir alternatif olabilir, çünkü glutenin bir kısmı yıkılmış durumdadır. Ama eser miktarda bile olsa gluten içerebileceği için dikkatli olmak gerekir.

Çölyak hastalığı gibi şiddetli gluten intoleransı yaşayan kişiler doktor önerisi olmadan tüketmemelidir.

2. Fermantasyon Süresi Önemli

Çok uzun süre bekleyen buğday şırası zararlı etki doğurabilir. Buğday şırasında bulunan ve bağırsak florası için gerekli olan Saccharomyces bakterisi, aşırı miktarlarda zararlı etki doğurabilir. Ayrıca uzun vadede başka zararlı maya ve bakteriler de çoğalmaya başlayabilir. Bu durum buğday şırasının üzerindeki küften veya çok keskin kokudan da anlaşılabilir.

3. Hijyen Sorunları Yaşanabilir

Buğday şırasının yapımında hiçbir aşamada ısıl işlem yoktur. Bu nedenle buğdayda veya şıranın hazırlandığı kapta mikrop kalırsa tehlike doğurabilir. Buğdaylar birkaç kez güzelce yıkanmalı, kaplar ve kavanozlar kaynar suda strelize edilmelidir.

Not: Laksatif etkisi nedeni ile aşırı tüketimi ishale yol açabilir.

Buğday Şırasının Kullanımı

Hazırlanışı

Öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta, buğday tanelerinin herhangi bir fabrikasyon işlemden geçmemiş olmasıdır. Buğday taneleri, çimlenme enerjisini suya verdiği takdirde suyu vitaminle doldurur. Çimlenme yeteneğini kaybetmiş olan buğdaylardan istenen verim elde edilemez.

 • Bir su bardağı buğday tanesini bir kavanoza boşaltın.
 • İki su bardağı klorsuz su ekleyin.
 • Kavanozun ağını hava almayan bir kapakla değil, bir tülle örtün.
 • Oda sıcaklığında 12-15 saat bekletin.
 • Suyu boşaltın, bu ilk suyu tüketmeyin.

Buğday taneleri bu aşamada şişer ve çimlenmeye hazır hale gelir. Yani artık buğday şıramızı hazırlamaya başlayabiliriz:

 • Hazırlamış olduğunuz buğdayın üzerine 4-5 bardak su ekleyin.
 • Yine aynı şekilde ağzına tül gerdiğiniz bir kavanoz kullanın.
 • Oda sıcaklığında iki gün bekletin. (Çok sıcak iklimde bu süre kısaltılmalıdır.)
 • Kavanozunuzdaki beyaz renkteki sıvı, buğday şırasıdır. Afiyet olsun.

 

Tüketim Önerileri

Buğday şırası içerdiği karbonhidratlar nedeni ile hafifçe tatlıdır. Ufak bir miktar ekşi aroma da barındırır. Ancak ekşi tat çok keskin ise, veya çok yoğun bir kokusu varsa tüketmeyiniz, çok uzun süre fermente olmuş demektir.

Ayrıca;

 • En üst kısımdaki beyaz köpükleri atınız.
 • İki gün içinde tüketiniz. Buz dolabında saklarsanız bu süre 5-7 gündür.
 • Limon, zencefil, tarçın, nane, veya balla tatlandırabilirsiniz.
 • Aynı buğdaylardan bir veya iki kez daha şıra elde edebilirsiniz.
 • Kalan buğdayları ise salatalarınızda kullanabilirsiniz.

Şifa olsun efendim.

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.