Beyaz orkide, saf ve öz sevgi anlamına gelir. Rengi ve zarafeti sayesinde dürüstlüğü, temizliği, mahareti ve tazeliği anımsatır. Tarihi ve kültürel birikimi ile beyaz orkide, bir çift için derin anlamlar sunar.

25 binden fazla orkide türü içinde beyaz renkli olanları da geniş bir yer tutar. Hayalet orkide, Angraecum orkidesi vb. gibi. Beyaz orkide, muhteva ettiği anlamlar açısından zengin bir çiçektir. Bir dekorasyon malzemesinden çok daha fazlasıdır. Hem rengi, hem de zarafeti sayesinde; kültürel bir birikimle kalıplaşmış anlamlar içermemiş olsaydı dahi bakan kişide çok derin anlamlar çağrıştıracağı kesindi.

 

1. Saf Sevgi

Beyaz orkide, idealize edilmiş (kusurdan uzak görülmüş, mükemmel olduğuna inanılmış) sevgiyi temsil eder. Saf sevgiyi. Bu sevginin sınırları çizilmemiştir, tabi ki her sahip kendi yorumu ile sarmalar beyaz orkideyi. Sevgiyi her nasıl tanımlıyorsa. Dikkat edilmesi gereken, bu sevginin lekesiz olması; yani azıcık bile olsa nefret, kibir ve haset barındırmamasıdır.

Bir çiçek buketine ne kadar fazla beyaz orkide konursa, hediye edilen kişiye karşı o kadar güçlü bir sevgi duyulduğu anlamına gelir. Bu sevgi, sarı veya kırmızı orkidelerde cinsel sevgiyi de içerirken; beyaz orkidede kalpten doğan ruhi sevgiyi simgeler.

2. Dürüstlük, Sadelik ve Maharet

Beyaz renk her zaman temizliği simgeler. Temizlik, ondan zarar gelmeyeceğini bildirir; güveni sağlar. Güven ise geleceğe yatırımdır; umut getirir. Diğer taraftan Tanrı’nın mahir elleri ile çizilmiş nazenin bir dokunuş olan orkide, beyaz renk ile buluştuğunda aşağıdaki anlamları taşır:

  • Saflık, arınma
  • Sadelik ve açıklık
  • Dürüstlük
  • Tazelik ve yenilenme
  • Maharet (ustalık, fazilet ve mükemmellik)
  • Ümit

Mahareti ve ustalığı hatırlatıyor olması nedeni ile, yeni bir işe başlayan bir sevdiğinizin masasında beyaz orkide çok şık duracaktır.

3. Lüks

Beyaz orkide, lüks ve maddi refah ile birlikte de anılmıştır. Bunun nedenini şu şekilde açıklayabiliriz: Beyaz orkidenin ana vatanı, uzak doğudur. Özellikle 19. yüzyılda ve Viktoryen İngiltere’sinde beyaz orkideye erişim coğrafi koşullardan dolayı güçtü. Ama beyaz orkidenin karşı konulmaz cazibesi, onu vazgeçilmez kılıyordu.

Herkesin elde etmek için can attığı bu çiçek, ne yazık ki sadece maddi gücü yüksek olanların erişebildiği bir güzellik olarak kalmıştır. Bu nedenle lüks ve maddi refahla birlikte anılmıştır.

Beyaz orkide, kadim Japon uygarlığında da öteden beri maddi zenginliğin sembolü olagelmiştir. Ayrıca beyaz, Japonlar için “tanrıların rengi”dir.

 

Beyaz Orkide’nin Tarihi Bağlamda Anlamı

1. Kökeni ve Yüklenen Eril-Doğurgan Anlamlar

Orkide, Eski Yunanca testis anlamına gelen “ὄρχις (órkhis)” kelimesinden türemiştir. Bu ismin verilmesinin nedeni, yumru şeklinde köklerinin olmasıdır. Yine Yunan mitolojisi örneklerinin birinde orkide, öldükten sonra bir çiçeğe dönüşen perinin oğludur.

Birinci yüzyılda yaşayan Yunan fizikçi Dioscorides Pedanius, Materia Medica isimli kitabında orkidenin cinselliği etkilediğini yazmıştır.1 Bu gibi etkenler nedeni ile o zamandan beri bu egzotik çiçek erotizmi çağrıştırmış, doğurganlık ve erillikle birlikte anılmıştır. Kadim Çin medeniyetinde ise “erdemli insan” için beyaz orkide yakıştırması yapılmıştır.

2. Feminen Karakter ve Beyaz Renk

Bununla birlikte günümüzde şekli ve zarif yapısı ile orkide, üst düzey feminen bir tablo çizer. Bu özelliği ile anılır. Beyaz renk ise çiçeklerde temizlik, zarafet, el değmemişlik, masumiyet ve alçak gönüllülük anlamlarına gelir.

Tüm bunları bir arada değerlendirdiğimizde beyaz orkidenin şu anlama geldiği çıkarımını yaparız:

İlişkilerini olgunca, en derin duygularda kabullenmiş bir çiftin; birlikteliklerinden büyük bir mutluluk ve gönül ferahlığı duydukları anlamına gelir. Dolayısıyla güçlü ve kararlı bir erkekten, hayatında en (ve belki de tek) özel gördüğü kadına hediye edildiğinde gerçek anlamına erişir.

Annenize şefkatin sembolü olan pembe orkideyi; sevdiklerinize dostluğun simgesi olan sarı orkideyi verebilirsiniz; ancak beyaz orkideyi hayatınızın kadınına ayırın.

 

Kaynaklar:

1: http://www.davidenicolo.com/

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.