Bebek orkidesini ilk keşfettiğim zamanlardaki şaşkınlığımı hâlâ hatırlıyorum. Bir bakar mısınız sanki bir bitkiye değil de yenidoğan bebek ünitesine bakıyoruz.  

Bebek orkidesini daha yakından tanıyalım.

Bebek Orkidesi Nerede Yaşar?

Bebek orkidesinin doğal yaşam alanı Güney Amerika’dır. Güney Amerika’nın güneybatı sınırı boyunca uzanan ve dünyanın en uzun sıradağları olan And Dağlarında bol miktarda bulunur.

 • Bu dağların 1400-2500 metre yüksekliğinde yaşar.
 • Venezuela, Kolombiya, Ekvador ve Peru’da yaygın olarak bilinmekte ve üretilmektedir.
 • Orman zeminindeki düşen yaprak katmanları üzerinde ve taş-kaya çatlakları arasında biter.
 • Çıplak güneş ışığında değil; ağaçların güneşi süzdüğü, derin gölgelerde yaşar.

Bebek Orkidesinin Özellikleri

Beyaz bebek orkidesi bir yumru kökten altı farklı çiçeklenme ve sap verebilir. Diğer türlerinde ise bu sayı 12’ye kadar yükselebilir. Her bir çiçeklenmeden bir tane sap doğar. Her bir sapta ise sadece bir tane çiçek verir. Zaten tür ismi de anguloa uniflora (tek çiçekli)’dir.

Çiçeği Her Zaman Bebek Gibi Görünmüyor

Bebek orkidesi çiçeği, sürekli olarak kundağa sarılmış bebek görüntüsünü vermiyor. Çiçek kısmının bir aylık ömrünün belli bir döneminde oluşuyor bu görüntü. Çiçek tomurcuk verirken çiçek kanatları kapalı bir top gibi oluyor; zamanla kanatlar açılarak meşhur görüntüsüne kavuşuyor. Çiçek düşmeye yakın zamanlarda ise alttaki kanatlar da açılmış olduğu için bebek görünümünü kaybediyor.

Kokusu

Bebek orkidesinin güçlü ve enteresan bir kokusu vardır.  Bu koku kişiye tarçını hatırlatmaktadır. Eulamea cinsi arıların dikkatini çekecek şekilde hafif bir mentol aroması da yayarlar.

Bu arılar kokuya mest olarak bebek orkidesinin çiçek kısmını çizip koku yayan sıvıyı toplar. Kundak gibi sarılan kanatları, bebek orkidesine gelen arıları ve böcekleri polene doğru ilerlemeye zorlar. Bu arada da bebek orkidesinin üremesine yardımcı olmuş olurlar.

Rengi

Bebek orkidesinin çiçeği, türüne göre iki farklı renge sahip olabilir. İlk türün rengi burada olduğu gibi açık yeşile çalan beyazdır. İkincisi ise sarının ve tonlarıdır. Koyu sarı olabileceği gibi; pembeye veya kırmızıya çalan tonlar da söz konusu olabilir.

Yaşam Süresi, Sevdiği Ortam Şartları ve Diğer Özellikleri

 • Bebek orkidesinin 3-10 yıl arası ömrü vardır.
 • Doğal ortamında 1 metreden fazla uzayabilir. Ancak ev ortamında çoğu zaman 80 cm’ye kadar uzamaktadır.
 • Sıcaktansa serin havayı daha fazla sever.
 • Bahar ve yaz aylarında çiçek açar.
 • Kışın dökülen koyu yeşil yaprakları vardır.
 • Kök soğanı 20 cm’ye kadar büyüyebilir.

Bebek Orkidesi Bakımı

Bebek orkidesi güneş ışığına erişebilmeli, ancak aynı orman zemininde olduğu gibi süzüle süzüle gelmeli. Bu amaçla kalın tül perdeler kullanabilirsiniz. Ayrıca;

 • En uygun gece sıcaklığı 12-16  derece; gündüz sıcaklığı ise 20-25 derecedir.
 • Gece ve gündüz sıcaklık farkı bir miktar artırıldığında doğan şok etki çiçek açmasını sağlayabilir.
 • Yüksek neme ihtiyaç duyar. Ancak spreyle su sıkılmamalıdır.
 • Bulunduğu yer oldukça nemli tutulmalıdır.
 • Azot, fosfor ve potasyum içeren dengeli bir bitki gübresi kullanılmalıdır.

Bebek orkidesinin kökleri sürekli neme ihtiyaç duyar, toprağı sık sık kontrol edilmelidir.  Ancak kökleri su ile doğrudan temas etmemelidir. Saksı toprağı oldukça geçirgen olmalıdır.

Bebek Orkidesini Nasıl Edinebilirim?

Keşke bebek orkidesine erişim çok kolay olabilseydi. Yeni doğum yapmış bir anneye bebek orkidesinden daha güzel ne hediye edilebilir ki? Ancak galiba bakım şartlarının zor olması ve uluslararası pazarlama imkanlarının henüz yeterince gelişmiş olmaması nedeni ile ülkemizde bulunmuyor.

Yurtdışında da kolay erişilebilen bir bitki değil bebek orkidesi. Sadece bölgesel satış yapan bazı botanik bahçelerinde bulunuyor. Bununla birlikte bebek orkidesi tohumunu internetten sipariş edebilirsiniz. Ancak tohumdan orkide üretmek ne yazık ki zorlu bir süreç ve oldukça profesyonel bir yaklaşım gerektiriyor.

 

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.