Bartholin kistinin kendiliğinden geçmesi, kistin büyüklüğüne ve keseciğin içerisindeki sıvının özelliğine bağlıdır. Birçok vaka kendiliğinden geçmektedir.

Bartholin kisti, vajina girişinin hemen iç kısmında ortaya çıkan içi sıvı dolu keseciktir. Çoğu zaman ağrısız, yumuşak bir şişkinlik şeklinde hissedilir ve endişe gerektirmez. Birçok vaka kendiliğinden iyileşebilmektedir.

 

1. Küçük Bartholin Kisti Kendiliğinden Geçer

Bartholin kistinin boyutu yeterince küçükse kendiliğinden geçebilir. Ancak Bartholin kistinin varlığını kendi kendinize fark etmiş iseniz; o kistin küçük olmama olasılığı yüksektir. Eğer kistin varlığı jinekolojik muayene esnasında ortaya çıkmış ise, tedavi konusunda doktorunuzun önerisine kulak veriniz.

Bartholin kistinin kendi kendine geçmesi için bir diğer şart da, enfeksiyon kapmamış olmasıdır. Bazen küçük de olsa kistin içi iltihapla dolduğu için apseye dönüşmektedir. Bu durumda da kendi kendine geçmesini beklemeden tedavi görmelisiniz.

Herhangi bir belirtiye yol açmayan Bartholin kisti, genellikle herhangi bir tedavi gerektirmez. Kısa vadede yok olmasa dahi, tehlikeli sorunlara yol açmayacaktır. Orta ve uzun vadede ise kendiliğinden geçecektir.

Dikkat: Vajina civarında herhangi bir yumru ile karşılaştığınızda bu durumu her halükarda doktorunuza bildirmelisiniz. Bu sayede bartholin bezi kanseri gibi daha ciddi olasılıkları elemiş olursunuz.

2. Büyük Bartholin Kisti Tedavi Gerektirebilir

Boyutu büyük olan veya içi iltihapla dolmuş Bartholin kisti kendiliğinden geçmez. Büyük kistler müdahale gerektirebilir. İltihaplı olan kistler ise her şartta müdahale gerektirir.

Büyük Bartholin kisti yürürken, otururken veya cinsel ilişki esnasında ağrıya neden olabilir. Kistin iltihap kapması durumunda ise aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

  • Şiddetli ağrı
  • Kızarıklık
  • Şişkinlik
  • Aşırı hassasiyet
  • O bölgedeki cilt sıcaklığının yükselmesi
  • Vücutta yüksek ateş (38 derece ve üzerine çıkabilir)

Bu belirtilerden biri veya birkaçı söz konusu ise Bartholin kisti kendi kendine geçmeyecek demektir. Antibiyotik tedavileri uygulanmalıdır. Bazı vakalarda apsenin drene edilmesi gerekebilir.

Bu tedavilerden sonra kist içeriği kuruyacaktır. Bu durumda kist keseciğinin cerrahi müdahale ile alınmasına gerek kalmadan yine kendi kendine iyileşebilir.

3. Bartholin Kistinin Daha Hızlı Geçmesi İçin Ne Yapabilirim?

Doktorunuz vajina girişindeki şişkinliğin Bartholin kisti olduğunu söylemişse; ve bu kist herhangi bir belirtiye yol açmıyorsa endişe etmeniz yersizdir. Hafif ağrı veya rahatsızlık hissi söz konusu ise doktorunuz ağrı kesici yazabilir. Günde dört kez ılık uygulama yapmanızı tavsiye edebilir. Bu tedaviler kistin daha kısa sürede kaybolmasını da sağlayacaktır.

4. Tekrarlama Riski Nedir?

Bartholin kisti geçtikten sonra, her beş kadından birinde ilerleyen dönemlerde tekrar ortaya çıkabilmektedir. Tekrarlaması ciddi bir sorun olduğu anlamına gelmez. Kist ilk kez görüldüğü esnada uygulanan prosedürlerin tekrarlanması yeterli olacaktır.

 

Korunmak İçin Ne Yapmalıyım?

Bartholin kistinin neden ortaya çıktığı net değildir. Bu nedenle korunmak için öncesinde önlem almak pek mümkün olmamaktadır. Ancak cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve bu kist arasında bağlantı olduğu saptanmıştır. Bu nedenle korunmasız cinsel ilişkiye girmemek, diğer birçok faydasının yanında Bartholin kistinin de ortaya çıkmasını engelleyebilir.

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.