130 binin üzerindeki kişinin dahil edildiği bir gözlem çalışmasına göre, uzun süre düzenli olarak aspirin kullanmak herhangi bir nedenle ölüm riskini düşürüyor. Kanser kaynaklı ölümler de dahil.

 

Aspirin Kullanımı Ve Kanser Kaynaklı Ölüm Riskinin Düşmesi

Amerika’nın Massachusets Eyaleti başkenti olan Boston’daki Massachusets General Hospital’de görev yapan doktor sn. Yin Cao ve görev arkadaşları tarafından raporlanan bir çalışmayı sizlerle paylaşıyoruz. Bu rapor Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği (AACR) 2017 yıllık olağan toplantısında sunuldu.

Rapora göre, düzenli olarak aspirin kullanan kadınlarda ölüm riski, kullanmayanlara oranla %7 azalıyor. Erkekler için ise bu oran %11. Kanser kaynaklı ölümleri baz alırsak; düzenli aspirin kullanan kadınlarda ölüm riski %7 düşerken erkeklerde %15 azalıyor.

Çalışmadaki ortalama gözlem süreci 32 yıl.

Aspirin haftada 500 mg’lık standart tabletlerden 0.5 – 1.5 adet arası alındığı zaman hem kadınlar hem de erkekler için faydalı oluyor. Kanserden kaynaklanan ölüm oranlarının düşmesi için, en az altı yıl süre ile düzenli olarak aspirin kullanılmış olması gerekiyor.

Dr. Cao, Medscape Tıp Dergisine şu ifadeleri kullanıyor: “Kanserden kaynaklanan ölüm oranlarındaki düşüş az gibi görünebilir. Ancak bu oran, kanserden kaynaklanan ölümlerde obezitenin yol açtığı artışa çok yakın.”

Çalışmayı yürüten takım, 1980-2012 yılları arasında sağlık sistemine kayıtlı  86.206 kadın ve 1986-2012 arasında kayıtlı olan 43.977 erkeği inceledi. Her iki çalışmada da aspirin kullanımı baz alındı.

Çalışmanın Eksik Yönleri

“Bu veriler son derece güçlü.” diyor New York Şehri Weill Cornell Tıp Merkezinde görev yapan gastrointestinal onkolog sn. Manish Shah. Ancak öte taraftan bu çalışmanın prospektif bir çalışma olduğunu, sonuç odaklı veri sağladığını ifade ediyor. Ve ekliyor: “Bu şekilde hazırlanan tertip analizleri, yanlı ve tutarsız sonuçlar verebilir. Örneğin aspirin kullananlar sağlıklarına daha fazla dikkat eden kişiler olduğu için sonuçlar bu şekilde gelişmiş olabilir.”

 

Dr. Cao, bu yeni araştırmanın son yıllardaki bazı bulgu ve olaylardan ilham aldığını söylüyor. Örneğin, koruyucu hekimlik alanında, 2015 Eylül’ünde güçlü bir öneri sunulmuştu: USPSTF (Amerika Koruyucu Hizmetler Çalışma Kolu) kalp-damar hastalıkları ve kalın bağırsak kanseri riskinin düşürülmesi için 50-69 yaş arasındaki bireylerin 10 yıl boyunca günlük olarak düşük dozda aspirin almasını önermişti.

Bu öneri, klinik deneylere dayanılarak yapılmıştı. Aspirinin kanser üzerindeki kitlesel etkisi önerinin bir parçası değildi.

Bu vesile ile 2016 yılında Dr. Cao ve çalışma arkadaşları, uzun dönemli aspirin kullanımının genel kanser riskinde düşüş yaşattığını gösteren bu iki büyük veri grubunu kullanarak bir kanser insidans çalışması yayımladılar.

Bu yeni çalışma da nüfusun geneline olan etki üzerine odaklandı; ancak bu sefer ölüm oranlarını takip ettiler. “Bu çalışma USPSTF’nin önerisinin doğurduğu yeni soru işaretlerini yanıtlamaya çalıştı.” diyor sn. Dr. Cao.

“Soru şu: Aspirin kullanımı kalp-damar hastalıkları ve kalın bağırsak kanseri riskini düşürüyorsa, daha başka faydaları da var mıdır? Uzun vadede diğer kanser türleri için de ölüm riskini düşürür mü?”

Bu yeni çalışmaya göre, evet.

Aspirin Kullanımının Diğer Kanser Ölümleri Üzerine Etkisi

Takip eden süreçte 8271 kadın ve 4591 erkek kanser nedeni ile hayatını kaybetti. Düzensiz kullanımla kıyaslandığında; düzenli olarak aspirin kullanan kişilerde kalın bağırsak kanseri nedeni ile ölüm riski %30 daha az oldu. Hem erkek, hem kadınlar için. Meme kasneri için bu oran %11, prostat kansri için %23, erkeklerde akciğer kanseri için ise %14 idi.

Aspirinin Doğurduğu Tehlikeler de Var

Kalp damar hastalıkları ve kalın bağırsak kanseri riskini düşürmek için aspirin kullanmanın bazı tehlikeleri de var. En belirgin olanları sindirim kanalı kanamaları ve hemorajik inme (beyin kanaması).

Dr. Cao USPSTF önerisinin, aspirin kullanımının sadece kalın bağırsak kanseri ve kalp damar hastalıkları verileri üzerinde değerlendirildiğini vurguluyor.

Kendileri daha başka çıkarımlar yapmak için kolları sıvamış ve sindirim kanamaları – felç gibi riskleri dengeleyecek şekilde “aspirin kullanımının diğer faydalarını” da yakalamak istemiştir.

 

Kaynaklar:

 

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.