Aramayan erkeğe nasıl davranmanız gerektiği, ilişkinizin mahiyetine bağlı olarak değişir. Bir taraftan duygularınızın kontrolden çıkmasına izin vermezken, diğer taraftan duygularınızı sağlıklı ve net bir şekilde ifade edebilmelisiniz. 

 

Aramayan Erkek İle İlgili Ön Değerlendirmeler

1. Analiz Edin

Aramayan erkeğin bu davranışı, ilişkinizin seviyesine göre sorumsuzluk da olabilir; doğal bir davranış da olabilir. Aramayan erkeğe karşı sağlıklı bir tutum takınmak için öncelikle doğru bir analiz yapmalısınız. Aşağıdaki şartları gözden geçirin:

 • Evli veya sevgili iseniz aranmayı beklemek en doğal hakkınızdır.
 • Bununla birlikte, zaten günde en az bir kez telefonla halinizi hatırınızı soruyorsa, o erkeğe “aramayan erkek” demek için acele etmeyin. Tabi ki sizin ilişkiniz için normal olan arama sıklığı sizin özelinizdir.
 • Sevgili olma yolunda ilerlediğinizi düşünüyorsanız; o erkeğin aynı şekilde düşünmüyor olabileceğini hesaba katın.
 • Eğer aynı şekilde düşündüğünden eminseniz, ilişkinizin seyri nasıl olacak sorusu devreye girmiş demektir. Bu makalede ele alınacak konuların birçoğu da bu maddeye odaklanmaktadır.
 • Hisleriniz hakkında karşınızdaki kişinin hiçbir fikri yoksa, aranma konusunu tesadüflere bırakmış durumdasınız demektir. Aramama ihtimali çok daha yüksektir. Bu durumda hislerinizi fark ettirmek için bazı adımlar atmanız gerekebilir.

2. Mümkünse Yüz Yüze Görüşün

Bu erkekle aynı sınıfta veya iş yerinde iseniz yüz yüze selamlaşmamak için hiçbir neden yoktur. Saklamak istediğiniz duygularınız varsa yüz yüze konuşmak biraz daha zor olabilir. Ancak bir şeylerin ters gidip gitmediğini anlamak için en net ve sağlıklı yöntem yüz yüze görüşmektir.

Yüz yüze görüşmenin birkaç yolunu sıralıyoruz:

Tesadüfmüş Gibi Yapın

Eğer karşınızdaki erkek sizin neler hissettiğinizin farkında değilse bu yöntemi deneyebilirsiniz. Aynı anda beraber bulunduğunuz ortak mekanlarınız yoksa, nerelerde karşılaşabileceğinizi düşünün. Sanki bir tesadüfmüş gibi o gelmeden önce o mekanda hazır olun. Doğal bir sohbet başlatın.

Doğrudan Konuya Girin

Erkek neler hissettiğinizin farkında ise, en sağlıklı davranış doğrudan konuya girmektir. Duygularınızı olabildiğince kontrol altında tutarak;

 • Aramasını beklediğinizi ifade edin.
 • Sizin hakkınızdaki duygularını merak ettiğinizi dile getirin.
 • Neden aramadığını sorun.
 • Eğer sizi ararsa çok memnun olacağınızı hissettirin.
 • Zaten bir ilişki içerisinde iseniz, aramıyor olmasının neden yanlış olduğunu ifade edin.

Bu konuşmadan alacağınız yanıtlara göre, ilişkinizi-beklentilerinizi sonlandırmanız veya sınırlarını belirlemeniz gerekebilir.

 

3. Öylesine Bir Mesaj Atın

Uzunca süredir sizi aramadıysa, bir konuşma başlatmak için öylesine bir mesaj atabilirsiniz. Dönmezse aradan birkaç gün kadar geçince tekrar atın. Bu mesajlarda herhangi bir öfke, sitem, keder hissettirmeyin. Genel bir mesaj olsun.

Yine dönmezse (kendisini ilgilendiren ciddi bir sorunu olmadığı sürece) bir daha mesaj atmamanızı, ilk aramayı karşı tarafın yapmasını beklemenizi öneririz.

4. Mesaj Yağmuruna Tutmayın

Birinin telefonlarınıza ve mesajlarınıza yanıt vermediği durumlarda yapabileceğiniz en kötü şeylerden biri mesaj yağmuruna tutmak. O kişiyi sıkmanın ve kendinizden uzaklaştırmanın en kestirme, en kesin yolu.

Aramayan erkekten bir selam beklemenin çok yorucu ve can sıkıcı olduğu doğru. Ama aramıyor diye mesaj yağmuruna tutarsanız, “çaresiz”miş gibi görünürsünüz. Hatta abartırsanız çıldırmış gibi bir görüntü çizebilirsiniz.

5. Zihninizi Dağıtın

Ocağın üstündeki çaydanlığa bakarsanız kaynamak bilmez. Saniyeler uzar. Aynı durum birinden telefon beklediğinizde de geçerli. Kendinize eziyet etmemek için zihninizi dağıtmalısınız. Sürekli telefona bakarsanız o mesaj gel-mez. Sabırsızlığınız ise bir şeylerin daha da kötüye gitmesine neden olabilir. Eğleneceğiniz veya değerli zaman geçireceğiniz başka aktivitelere yoğunlaşın.

6. Dikkat Etmeniz Gereken Konular

 • Aramayan erkeği kime şikayet ettiğinizin farkında olun. Ortak arkadaşlarınıza açılırsanız anlattığınız her şey kulağına gidebilir. Daha kötüsü, ortak arkadaşınız sizin dile getirdiklerinizi sağlıklı bir dille aktaramayabilir.
 • Olumsuz hislerinizi ve düşüncelerinizi ne doğrudan ne de ima yolu ile sosyal medyada paylaşmayın. Bize kalırsa olumlu hislerinizi de karşınızdaki erkekle özel olarak değerlendirmeden sosyal medyada paylaşmamalısınız.

Aramayan Erkek Nasıl Bir Karşılık Görmeli?

Ciddi bir ilişki içinde iseniz ve karşınızdaki kişi sizi aramıyorsa bazı hamleler yapmanız ve kararlar almanız gerekli olabilir. Öncelikle ciddi bir ilişkide aranmayı beklemek son derece doğal ve temel bir haktır. Bu hakkınızı karşı tarafa hatırlatmalısınız. Şikayetleriniz çözüm bulmuyorsa daha radikal kararlar almanız gerekebilir.

1. Panik Yapmayın

Her şeyden önce, karşınızdaki kişinin sizi aramamak için çok geçerli bir nedeni olabilir. Bu ihtimali hiçbir zaman gözden kaçırmayın. Örneğin bir hafta içinde bitirmesi gereken çok zor bir projesi olabilir, bir yakınını kaybetmiş olabilir veya en basitinden ziyaretine gittiği köyünde şebeke olmayabilir.

 

Yani erkek aramıyor diye “beni sevmiyor mu – ben çekici değil miyim?” gibi çıkarımlar yapmayın. Suçu kendinizde aramayın, panik yapmayın. Belki geçerli bir bahanesi vardır. Yoksa bile sizi aramaması kesinlikle sizin suçunuz değildir.

Not: İlişkiniz özelinde sizin yaptığınız bazı hatalar olabilir. Hatalı olduğunuzu düşündüğünüz konularda düzeltmek için çaba göstermelisiniz. Ancak unutmayın ki hiçbir hatanız, mazereti olmayıp da aramayan erkeği haklı çıkarmaz. Çünkü arayıp sorma yoksa, zaten ilişki de yok demektir. Bunun yerine net bir dille hangi konularda hatalı olduğunuzu sizi arayarak dile getirmesi gerekirdi.

2. Değer mi?

Durun ve düşünün. Gerçekten seviyor musunuz? Erkeğin aramamasının nedeni ilgisizliği ise, ilişkinizin en temel ayağı boşta demektir. İlgisiz bir erkek, onu sevmemeniz için size birçok neden veriyor demektir. Dolayısıyla üzülmeye değer mi diye kendinizi yoklayın.

3. Uyarın

Karşınızdaki erkeğe olgun ve samimi bir dille sorumluluklarını hatırlatın. Beklentilerinizi ifade edin. Çözüm istiyorsanız öfkeli, yıkıcı eleştirel veya yoğun sitemkâr kelimeler kullanmayın. Çözüm odaklı olun. Ortak bir paydada buluşmaya çalışın. Duygu ve düşüncelerini öğrenin, nasıl bir çözüm üretmeniz gerektiğini belirleyin.

Belki de tek sorun, aranma sıklığıdır. Birçok ilişkide aranma sıklığının ne olması gerektiği konusunda tarafların farklı görüşleri oluyor. Yani sorun karşınızdaki erkeğin size ilgi duymaması değil, sık telefon görüşmeleri yapmayı sevmemesidir. Bu konuda da görüşlerinizi paylaşın. Günde birkaç kez aranmayı istediğinizi ifade edin, erkeğe de daha sık aramasa bile sizi çok seviyor olduğu konusunda ikna etmesine olanak tanıyın.

4. Doğal Akışına Bırakın

Sürekli yoğun anlar yaşayıp yoğun analizler yapmayın. Bazen de erkek aramıyorsa, aramıyordur. O kadar. Size ilgi duymuyor olabilir, umursamaz veya sorumsuz bir yapısı olabilir, siz her ne kadar araması gerektiğini ifade etseniz de önemsemiyor olabilir; ya da kendisi hiç kimseyi aramazken herkesin onu araması gerektiğini düşünen bir egosantrik olabilir.

Biraz akışına bırakın. Erkeğin aramamasını şahsileştirmeden (sizin çekiciliğinize, birikiminize veya davranışlarınıza bağlamadan) kendi hayatınıza odaklanın. Bu süreç kendi duygularınızı değerlendirme imkanı sunacağı gibi, kararlarınızın olgunlaşmasını da sağlayacaktır.

 

Son tahlilde bu şekilde de mutlu olabileceğinizi fark edip daha az aranmayı kabullenebilirsiniz; ki bu da tamamen sizi ilgilendirir. Üçüncü şahısların “seni aramıyor sormuyor, niye ayrılmıyorsun” demelerine kulak asmak zorunda değilsiniz. Ya da daha fazlasını hak ediyor olduğunuzu ve o erkeğin buna değmeyeceği çıkarımını yaparak ilişkinizi sonlandırabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.