Antibiyotiklerin çoğu âdeti etkiler. Etkilenme miktarı antibiyotiklerin türüne ve kullanım süresine göre değişebilir. Ancak antibiyotik kullanımı ile birlikte kısa veya uzun süreli adet gecikmesi beklenir. 

Antibiyotik kullanımı neredeyse vücudun tüm sistemlerini etkiler. Buna üreme sistemi de dahildir. Antibiyotik kullanımı nedeni ile östrojen metabolizması yavaşlayacağı gibi; o adet dönemi içinde yumurtlama gerçekleşmeyebilir de.

 

Antibiyotik Kullanımı Âdeti Geciktirebilir

Antibiyotik kullanımı, adet döngüsü için çok önemli olan östrojen ve progesteron hormonlarını etkileyerek adet gecikmesine yol açabilir. 28 günlük bir adet döngüsünün geçtiği bazı evreler şu şekildedir:

 • İlk 14 gününde yumurta folikülü olgunlaşmaya başlar.
 • Vücuttaki östrojen üretimini artırır.
 • Bu durum rahim içi zarının kalınlaşmasını sağlar.
 • Yumurtlama sonlandığı zaman östrojen hormonuna progesteron hormonu da eklenir.
 • Bu sayede rahim içi zarı daha da kalınlaşır.

Antibiyotik kullanımı, vücudun östrojene erişimini kısıtlayabilir. Östrojen yetmezliği ise yumurtlamayı, rahim zarı kalınlaşmasını, dökülmesini ve âdeti geciktirebilir. Hatta o menstrüasyon döneminde yumurtlama olmamasına bile yol açabilir.

Gecikmenin Nedeni Başka Bir Durum da Olabilir

Bununla birlikte, her antibiyotik her zaman adet gecikmesine yol açmaz. Adet gecikmesinin aşağıdaki gibi nedenleri de olabileceği akılda tutulmalıdır:

 • Hormon dengesizliğine yol açan hastalıklar
 • PCOS (Polikistik over sendromu)
 • Stres
 • Doğum kontrol yöntemleri
 • Aşırı kilo
 • Kısa zamanda hızlı kilo alıp vermek
 • Gıdasız kalmak
 • Kansızlık
 • Hipotiroidi (Tiroit hormonu yetmezliği)
 • Kronik hastalıklar vb.

Antibiyotik Âdeti Neden Etkiler?

Antibiyotiklerin âdeti etkilemesinin temel nedeni, östrojen hormonuna erişimi kısıtlamasıdır. Yeterli miktarda östrojen hormonu olmadığında adet düzensizliği kaçınılmaz hale gelir.

Antibiyotik, aşağıdaki nedenlerle östrojen metabolizmasını etkileyebilir, östrojen erişimini kısıtlayabilir:

1. Karaciğer Faaliyetlerine Müdahil Olması

Östrojen ve progesteron hormonları temel olarak karaciğerde işlenir. Antibiyotikler de karaciğerde işlenir. Antibiyotiklerin karaciğerdeki metabolizasyonları esnasında östrojenin işlenme hızı düşer. Sonuçta daha az östrojen üretilir ve kanda daha az hormon dolaşır.

2. Yararlı Bakterileri de Öldürmesi

Antibiyotikler mikropları öldürmek amacı ile alınır; ancak sindirim kanalındaki iyi bakterilerin de ölmesine neden olabilir. Bu bakterilerin ölmesi ise östrojen hormonuna erişimi kısıtlayabilir. Bunun nedenini anlamak için östrojen hormonunun kan dolaşımına dahil edilme sürecine bakmak gerekir.

Östrojen hormonu karaciğerde işlendikten sonra sindirim kanalına aktarılır. Sindirim kanalında ise ya emilerek vücuda kazandırılır; ya da vücut dışına atılır. Ham östrojenin emilebilmesi için, yıkılarak aktif östrojene çevrilmesi gerekir. Bu işlemi ise sindirim kanalındaki “iyi bakteriler” yapar.

Kullandığınız antibiyotik sindirim kanlındaki iyi bakterileri de öldürürse, ham östrojen aktif östrojene çevrilemez. Bu durumda bağırsaklar ham östrojeni ememez, kan dolşımına aktaramaz.

3. İshal

Alınan antibiyotikler sık sık ishale yol açmaktadır. Bu durum yine yararlı bakterilerin ölmesi nedeni ile mide ve bağırsak florasını bozulmasından kaynaklanmaktadır. İshal ise ham östrojen hormonu aktif östrojene çevrilebilse bile mekanik olarak bağırsaklarda emilememesine yol açar.

 

Antibiyotikler Hamilelik Testlerini Etkiler mi?

Antibiyotikler hamilelik testlerini etkilemez. Çünkü bu testler hamilelik hormonlarını veya hCG (insan koryonik gonadotropin) hormonunu tespit etmek için üretilmişlerdir. Östrojen hormonu ile bir ilgileri yoktur. Yani test sonucunun doğru olduğunu; en azından antibiyotik kullanımı yüzünden farklılaşmamış olduğunu varsayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.