Sürekli ağlamayı bir çokları itici bulabilir. Boş verin. Ağlamanız gerekiyorsa ağlayın. Hatta size sulu göz diyenlere de ağlamayı tavsiye edin. Ağlayabilmek için illa kıyamet kopmasını beklemesinler.

Ağlamak en doğal insani tepkilerden biridir. Stresle mücadelede çok etkili; bazen de kaçınılmaz ve vazgeçilmezdir. Vücudunuz tüm gücü ve doğallığı ile göz yaşlarınıza yüklenir de ağlamamak için kendinizi tutarsanız, sağlığınıza zararlı bile olabilir.

Ağlamanın Sağlığa Faydaları

Stresinizi Alır

St. Paul-Ramsey Tıp Merkezinin psikiyatri araştırma laboratuvarı başkanı olan William H. Frey’in araştırmaları, ağlamanın bazı zararlı kimyasalları attığını gösterdi. Stresli zamanların vücutta biriktirdiği toksik etkilerin yok olmasını sağlıyor göz yaşları. Aynı nefes vermek, terlemek veya idrar yapmak gibi.

Stres, ürettiği kimyasallarla “ben buradayım” demeye çalışırken, ağlayarak “artık değil” diyebilirsiniz. Sonuçta duvara yumruk atmaktan daha sağlıklı bir yöntem.

Tansiyonu Düşürür

Ağlayan kişilerin nabzı ve tansiyonu hızla düşüyor. Ağlamanın endorfin hormonlarını yükselttiği kesin. Yani genel “iyi hissetme hormonu”nu. Stresle birlikte kaslar geriliyor ve tansiyon yükseliyor; endorfin hormonunu imdada yetiştiren göz yaşları ise tansiyonu düşürüyor.

Manganezi Yok Eder

Manganez bir tür metaldir. Vücudumuz için (az miktarda olduğu sürece) gereklidir. Ancak vücutta birikmesi ve belli bir seviyenin üzerine çıkması, başta kalıcı sinir hasarı olmak üzere birçok sağlık sorununa yol açabilir.

Ne mutlu ki, vücudumuz fazla manganezi atabiliyor. Nasıl mı? Ağlayarak. Göz yaşındaki manganez miktarı, kandaki manganez seviyesinin tam otuz katıdır.

Göz Yaşı Dökmenin Diğer Faydaları

  • Görüşü kuvvetlendirir. Göz sağlığını artırır.
  • Kalp sorunlarını azaltır.
  • Kan dolaşımını daha sağlıklı hale getirir.
  • Baş ağrısının etkili bir tedavi yöntemidir.
  • Sakinleştirir.
  • İletişimi artırır. Sosyal etkileşimi güçlendirir.

Not: Ağlamak, çok nadir de olsa bazı kişilerde olumsuz etkiye yol açabiliyor. Çok yoğun çaresizlik hissinden kaynaklanırsa, bu risk artabilir. Uzun süreli yoğun çaresizlik ve yalnızlık hissi, bir an önce müdahale ve tedavi gerektiren bir sağlık sorunudur.

Çok Ağlamak Zararlı Mı?

Göz yaşlarının çokluğu tek başına hiçbir zarar vermez. Dilediğiniz kadar, gönül rahatlığı ile ağlayabilirsiniz. Ağlamak zararlı değildir, ancak dikkatli olmak lazım; sizi bu kadar ağlatan etkenler bazen kötüye işaret edebilir.

Çok fazla ağlamak bazen depresyon, travma sonrası stres bozuklukları veya doğum sonrası depresyonu gibi sağlıksız durumlardan kaynaklanabilir. Yoğun kaygı bozuklukları yaşıyorsanız veya depresyonda olduğunuzu düşünüyorsanız profesyonel destek almaktan çekinmeyiniz.

 

Yazar Hakkında

Editör

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.